Problemy placówki wynikają z reformy edukacji i wprowadzenia 8-letniej szkoły podstawowej oraz likwidacji gimnazjów. W ZSR znajduje się Gimnazjum nr 3, które od 1 września będzie wygaszane. Jak twierdzą władze powiatu średzkiego, obecnie to gimnazjum, a nie technikum rolnicze jest wiodącą jednostką w zespole szkół. Z wyliczeń starostwa wynika, że po zamknięciu gimnazjum w ZSR miałoby uczyć się około 200 uczniów.
Jednak grono pedagogiczne i uczniowie ZSR obawiają się takiego rozwiązania.
– Zmiany te sprowadzają się wyłącznie do czynności degradujących pozycję i możliwość dalszego rozwoju Zespołu Szkół Rolniczych. Nasza szkoła połączona z innymi placówkami straci swoją autonomię i charakter a docelowo zniknie z „mapy szkół” powiatu średzkiego – uważają.
Marcin Bednarz, starosta średzki, zapewnił, że władze samorządu będą robić wszystko, aby zachować blisko stuletnią tradycję Technikum Rolniczego.
– Chcemy wypracować takie rozwiązanie, które będzie najbardziej racjonalne i efektywne pod względem funkcjonowania szkoły, optymalne dla uczniów, nauczycieli i budżetu – twierdzi Marcin Bednarz. – Rozwiązaniem, które może polepszyć sytuację placówki, jest przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności jej oferty naukowej, tj. kształcenia zawodowego i technicznego. pm