StoryEditorKRUS

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021. Do kogo trafił ciągnik Ursus?

29.09.2021., 08:09h
Laureaci oraz wyróżnieni w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odebrali dziś podczas uroczystej gali nagrody. Zobacz, do kogo trafił Ursus C-380K! 

Kim są zwycięzcy konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne?

29 września w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się gala XVIII Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, który promuje zasady ochrony zdrowia i życia na wsi. Szesnastu laureatów odebrało z rąk organizatorów i fundatorów nagrody. Główna z nich, czyli ciągnik URSUS C-380K powędrowała do Małgorzaty i Marka Borkowskich z województwa warmińsko-mazurskiego. To ich gospodarstwo zostało uznane za najbezpieczniejsze w Polsce. Państwo Borkowscy hodują 200 sztuk bydła mlecznego i uprawiają 70 ha gruntów, głównie na potrzeby paszowe.

- Bardzo nas cieszy ta nagroda i to, że nasz wysiłek został dostrzeżony. Bezpieczeństwo w gospodarstwie jest niezmiernie ważne i naprawdę niewiele potrzeba, by je zapewnić. Trzeba tylko chcieć. My zaczęliśmy o nie mocno dbać od chwili, gdy mój tata uległ poważnemu wypadkowi – zakleszczył się między ciągnikiem a przyczepą, bo włożył rękę w zaczep i nie mógł jej wyjąć. Od tej pory dbam, by taka sytuacja się nie powtórzyła, więc ograniczam do minimum ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji - wyjaśniał Marek Borkowski.

Laureat zaznaczył, że komisja konkursowa bardzo skrupulatnie oceniała poziom bezpieczeństwa w jego gospodarstwie.

- Pod lupę brali wszystko. Nie tylko porządek na podwórku, ale stan techniczny budynków i maszyn oraz ścieżki i oznaczenia na podwórku. Sprawdzali także, czy mamy ubrania robocze i w jaki sposób przechowujemy środki ochrony roślin. Skontrolowali nawet progi w pomieszczeniach – podkreślał Borkowski.

Na II miejscu znalazło się gospodarstwo Marcina Wasiniewskiego z województwa kujawsko-pomorskiego. Rolnik uprawia pszenicę, pszenżyto, kukurydzę i jęczmień na powierzchni 70 ha. Za wysoki poziom bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie otrzymał nagrodę pieniężną od Prezes KRUS i voucher od Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Z kolei III miejsce ex aequo zajęli:
  • Anna i Tomasz Dudkowie z województwa małopolskiego, którzy na 30 ha produkują ziemniaki i kapustę, a także zboża.
  • Wioletta i Janusza Mrozowie z województwa śląskiego, którzy na 120 ha gruntów uprawiają kukurydzę, rzepak i pszenicę.
Laureaci III miejsca otrzymali nagrody pieniężne od ministra rolnictwa oraz vouchery od Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Ponadto wszyscy laureaci – zwycięzcy etapu wojewódzkiego – otrzymali  roczną prenumeratę „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Voucher od „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Dodatkowo nasza redakcja za udział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym wręczyła voucher w wysokości 4 tys. zł laureatom z woj. podlaskiego: Ewie i Robertowi Truchel. Hodują oni w cyklu otwartym 200 macior, od których uzyskują ok. 8 000 prosiąt rocznie, a na 40 ha uprawiają zboża na paszę.

- Bardzo dziękujemy za tę nagrodę. To dla nas prawdziwy zaszczyt, zwłaszcza że od wielu lat prenumerujemy „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Pieniądze te przeznaczymy pewnie na jakąś wycieczkę, by odpocząć po ciężkiej pracy włożonej w zapewnienie bezpieczeństwa w naszym gospodarstwie – mówiła pani Ewa.


Redaktor Naczelny Paweł Kuroczycki wraz z laureatami: Ewą i Robertem Truchel

Tak niewiele potrzeba, by zapobiec tragedii

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne już od 18 lat promuje zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach. Upowszechnia też wiedzę na temat zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej. A zazwyczaj potrzeba naprawdę niewiele, by uniknąć przykrego zdarzenia. Wystarczą chociażby odśnieżone ścieżki na podwórku, zabezpieczona drabina czy gaśnica w budynkach gospodarczych.

- Z ogromną satysfakcją obserwuję wśród mieszkańców obszarów wiejskich rosnącą świadomość potrzeby przestrzegania zasad bezpieczeństwa w rolniczej pracy. Rolnicy wiedzą, że o bezpieczeństwo można i trzeba zadbać samemu, a efekty takich działań  przynoszą wymierne rezultaty w zwiększaniu komfortu oraz bezpieczeństwa pracy na roli – wyjaśniła Prezes KRUS Aleksandra Hadzik.

Obecny na gali wręczenia nagród minister rolnictwa Grzegorz Puda przypomniał, że zawód rolnika jest bardzo niebezpieczny, dlatego tak ważne jest zapobieganie wszelkim zagrożeniom w gospodarstwie.

- Służy temu wiele inicjatyw podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz KRUS. Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, z uwagi na swoją kilkunastoletnią tradycję oraz ogólnokrajowy zasięg ma w tych działaniach szczególną rolę –  powiedział minister Grzegorz Puda.

Ponad 21 tysięcy gospodarstw rywalizowało o tytuł najbezpieczniejszego

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 906 gospodarstw indywidualnych. Warto zaznaczyć, że we wszystkich dotychczasowych, osiemnastu edycjach konkursu uczestniczyło ponad 21 tysięcy gospodarstw.  

Zobacz galerię zdjęć pod artykułem!

Kamila Szałaj












Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 14:05