Po co Kancelaria Prezydenta organizuje konkurs dla KGW?
Konkurs ma na celu prezentację i promocję aktywności KGW w zakresie:
- działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
- kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
- przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.
Zgłoszenie do konkursu należy przesłać do 23 marca 2021 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dwa etapy konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich
Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego (który ma dwie części) oraz ogólnopolskiego.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie karty zgłoszeniowej oraz materiału audiowizualnego. W pierwszej części konkursu na etapie wojewódzkim ocenie punktowej podlega karta zgłoszeniowa. Powinna zawierać opis minimum 10 i maksimum 15 aktywności podjętych przez koło w ciągu ostatnich 2 lat.
Pięć kół z każdego województwa, które uzyska najwyższą liczbę punktów, zakwalifikuje się do drugiej części etapu konkursu wojewódzkiego. W nim z kolei komisja konkursowa będzie oceniała przesłany wraz z kartą zgłoszeniową amatorski materiał audiowizualny. Powinien on trwać nie dłużej niż 2 minuty i zawierać najważniejsze informacje o kole oraz przedstawiać główny profil jego działalności i realizowane przez koło inicjatywy. Koło, które wygra drugą część konkursu na etapie wojewódzkim, zakwalifikuje się do etapu ogólnopolskiego.
Etap ogólnopolski ma się odbyć 19 czerwca 2021 roku w siedzibie PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach. Tematem przewodnim konkursu na tym etapie będą regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne. Koło będzie musiało zaaranżować stół weselny młodej pary z uwzględnieniem elementów lokalnego folkloru, w tym regionalnych wyrobów rękodzielniczych, przygotować specjały kuchni regionalnej oraz zaprezentować elementy tradycyjnego obrzędu weselnego charakterystycznego dla swojego regionu.
Jakie nagrody można wygrać w konkursie dla KGW?
Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody rzeczowe i pieniężne.
Zwyciężczynie otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio:
- 5 tys. złotych za I miejsce,
- 3 tys. złotych za II miejsce,
- 2 tys. złotych za III miejsce.
Ponadto KGW, które zajmie pierwsze miejsce, będzie miało zaszczyt gościć w swoich progach Agatę Kornhauser-Dudę, małżonkę prezydenta RP.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz wręczenie nagród zaplanowano na wrzesień br. podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Magdalena Szymańska
Fot. Kancelaria Prezydenta RP (zdjęcie poglądowe)