Na co przeznaczą nagrodę?
Zajmowanie się gospodarstwem przez panią Monikę nie ogranicza się do wykonywania czynności biurowych i administracyjnych. Od dziecka zajmuje się wykonywaniem prac polowych. Nagroda pozwoli na zakup jednej trzeciej ilości oleju napędowego zużywanej do produkcji rolnej w gospodarstwie w ciągu roku.
– To była bardzo atrakcyjna nagroda. Mamy hodowlę zwierząt, specjalizujemy się w produkcji mleka. Z oczywistych względów zużywamy bardzo dużo paliwa. Stwierdziłam, że taka nagroda bardzo nam by się przydała. Zaryzykowałam, pomyślałam: „a nuż się uda”. – Tak o podejściu do konkursu mówi Monika Klarzak.
Gospodarstwo prowadzi wraz z mężem Łukaszem. Położone jest w miejscowości Szubsk-Towarzystwo w powiecie kutnowskim. Hodowcy są dostawcami OSM Łowicz. Utrzymują 18 krów mlecznych. Stado bydła liczy łącznie 30 szt. Produkcja roślinna odbywa się na areale 18 ha. W strukturze zasiewów znajdują się zboża, buraki i trwałe użytki zielone. Krowom dwa razy dziennie podawane są sianokiszonka, wysłodki ze śrutą oraz słoma.
Monika Klarzak miała 6 lat, kiedy po raz pierwszy samodzielnie prowadziła ciągnik. Siedziała za kierownicą ursusa C-330 na polu sąsiada podczas zbioru słomy. Umiejętności prowadzenia rolniczych ciągników zostały przez nią naturalnie wchłonięte. Prace maszynowe wykonuje od dawna.
– Pomagałam tacie w gospodarstwie, kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką. Jeździłam z kultywatorami i bronami. Rolnicze maszyny naprawdę obsługuję od bardzo dawna. Kiedy byłam młodsza, tych prac było więcej. Mój tata miał mały ciągnik, ale udało mu się jednak kupić większy. To był władymirec i ja nim mu pomagałam. Jeździłam, pracując z pielnikiem. Były także inne maszyny. Im byłam starsza, tym otrzymywałam poważniejsze zadania. Teraz w gospodarstwie najczęściej pracuje na pronarze 82 – mówi Monika Klarzak.
W konkursie „WYGRAJ paliwo” zasady były proste
Trzeba było odpowiedzieć na dwa pytania: Jakie stężenie siarki ma rolniczy olej napędowy w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym? Jaki skrót ma rolniczy olej napędowy? Dodatkowo należało również przysłać opis, w jaki sposób można oszczędzać paliwo rolnicze podczas wykonywania prac polowych. Komisja konkursowa doceniła ten, który przysłała rolniczka. Mimo że gospodarstwa nie były wizytowane, opis był profesjonalny i można się było z niego dowiedzieć, że został stworzony przez osobę praktycznie wykonującą prace polowe.
Pani Monika radziła między innymi, aby maszyny były odpowiednio sprzęgane, co prowadzi do ograniczenia przejazdów. Zwróciła także uwagę na to, że moc ciągnika musi być dostosowywana do wielkości i szerokości danej maszyny. Inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne przyczyniają się też do oszczędności zużycia oleju.
Tomasz Ślęzak
fot. T. Ślęzak