StoryEditorWiadomości rolnicze

Kopacz: odpowiednie środki trafią do wszystkich, którzy stracili przez suszę

13.08.2015., 12:08h
Decyzją rządu odpowiednie środki po oszacowaniu strat trafią do wszystkich, którzy stracili przez suszę - powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że rząd chce oszacować straty kompleksowo, by objęły też m.in. hodowców bydła. 

Kopacz podkreśliła na konferencji prasowej w Kaliszu, że rząd chce się pochylić nad problemami tych, którzy tracą z powodu suszy, a wsparcie ma pozwolić poszkodowanym "kontynuować działalność gospodarczą". Według szefowej rządu odszkodowania mają też objąć hodowców bydła, którzy w wyniku suszy nie mają czym karmić krów. "Chcemy bardzo kompleksowo oszacować straty" - zaznaczyła.

 

Premier zaznaczyła, że opozycja chce podczas dodatkowego posiedzenia Sejmu, o które apeluje, mówić na temat suszy. Tymczasem ona - jak dodała - zajmuje się tym problemem "od kilku dni", jeżdżąc do rolników, czy odwiedzając elektrownię. "Tu różnimy się z opozycją - oni chcą o tym bez końca gadać, a ja chcę ten problem rozwiązać" - przekonywała.

 

Kopacz poinformowała, że decyzją rządu będzie można przesunąć odpowiednie środki, które po oszacowaniu strat trafią do tych, którzy stracili na suszy.

 

Premier była pytana na konferencji o apel ministra rolnictwa Marka Sawickiego i szefowej sztabu wyborczego koalicyjnego PSL Andżeliki Możdżanowskiej, by odwołać wrześniowe referendum i przekazać zaoszczędzone w ten sposób 100-130 mln zł "na wsparcie rodzin rolników dotkniętych suszą".

 

Kopacz odpowiedziała, że referendum nie zarządziła "szefowa jakiegoś sztabu", a Bronisław Komorowski, który nie jest już prezydentem. Dodała, że dziwi ją postawa "kogoś z PSL-u", bo ludowcy wiedzą o wsparciu rządu dla tych, którzy stracili przez suszę.

 

Na pytanie o ograniczenia dostaw prądu dla przemysłowych odbiorców energii, premier odpowiedziała, że w związku z rozporządzeniem przyjętym przez rząd szczegółowo analizowano, kogo mają dotyczyć ograniczenia.

 

"Wiadomo, że nie ograniczymy tym, którzy mają chłodnie, a w tych chłodniach mają mięso czy warzywa, czy owoce. (...) Nie ograniczymy tam, gdzie to chłodzenie jest bezwzględnie konieczne, bo inaczej zakłóciłoby to cały proces produkcyjny" - tłumaczyła.

 

Zaznaczyła, że z 20. stopnia zasilania można było zejść na 16. "Już bardzo blisko do dziesiątki" - dodała. Według Kopacz apel o ograniczenie poboru prądu między godz. 10 a 17 spotkał się z pełnym zrozumieniem Polaków.

 

Komisje ds. szacowania szkód z powodu suszy pracują w 12 województwach, jest ich łącznie ponad 800. Wkrótce rozpoczną pracę komisje w pozostałych czterech województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim. Z meldunków cząstkowych wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw jest w województwach: kujawsko-pomorskim - 41 tys., mazowieckim - ponad 30 tys. i podlaskim - ponad 70 tys. - powiedział szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej w środę.

 

Kolejnych meldunków cząstkowych resort rolnictwa spodziewa się po 20 sierpnia. Wtedy "będziemy chcieli uruchomić program wsparcia socjalnego, wypłat do hektarów objętych suszą" – informował w środę Marek Sawicki.

 

W związku z wysokimi temperaturami Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wprowadziły od poniedziałku od godz. 10 ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju. Ograniczenia nie obejmują odbiorców indywidualnych ani instytucji takich jak szpitale. Dotyczą natomiast tych odbiorców, dla których określona w umowie wielkość mocy umownej ustalona została powyżej 300 kW.

 

Wniosek o zwołanie w sierpniu dodatkowego posiedzenia, które miałoby być poświęcone informacji Kopacz ws. działań rządu w związku z suszą, złożył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 9-11 września. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 01:51