Ze względu na koronawirusa rolnicy mogą mieć więcej czasu na złożenie wniosków na dotacje unijne z PROW
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje rozwiązania, które będą dawały szansę na wydłużenie przez ARiMR czy KOWR lub urzędy marszałkowskie terminów naborów wniosków o dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Ta decyzja wynika z obowiązywania w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem (COVID-19).
– W każdym przypadku, gdy jest to możliwe wydłużane będą terminy naborów, w tym terminy na składanie ofert w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dla instrumentów wsparcia, których to dotyczy, albo ogłaszane będą kolejne nabory bezpośrednio po zamknięciu poprzedniego. W szczególności będzie to miało miejsce w sytuacji niższej aktywności podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy w stosunku do poprzednich naborów – podaje resort rolnictwa.
Nabory na jakie dotacje mogą być wydłużone?
Obecnie ARiMR prowadzi lub zaplanowała nabór wniosków m.in. na:
- dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D (maszyny rolnicze) – od 31 marca do 29 maja 2020
- dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania gospodarstw – od 21 lutego do 20 kwietnia 2020
- dotacje na restrukturyzacja małych gospodarstw – od 31 marca do 29 maja 2020
- dotacje na restrukturyzacja małych gospodarstw w strefach ASF – od 28 lutego do 28 marca 2020
- dotacje na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (firma na wsi) w strefach ASF – od 28 lutego do 28 marca 2020
- dotacje na przetwórstwo produktów rolniczych – od 27 lutego do 27 marca 2020
- dotacje na ograniczenie skutków niekorzystnych zjawisko (dotacje na bioasekurację przed ASF) – od 19 marca do 17 kwietnia 2020
Jednak ministerstwa rolnictwa podaje, że nowe terminy nie będą dotyczyć dotacji obszarowych z PROW, czyli dopłat OSN, premii zalesieniowych, dotacji do rolnictwa ekologicznego, dopłat do dobrostanu zwierząt (dopłaty krowa+ i świnia+), płatności do działań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Na te dotacje nabór rozpoczął się 15 marca i jeśli będzie przedłużony termin, tak samo jak w przypadku dopłat bezpośrednich.
Więcej na ten temat w artykule:
Dopłaty bezpośrednie – przez koronawirusa wydłużony termin składania wniosków o dopłaty.
Jak wydłużenie czasu na złożenie wniosków o dotacje ma wyglądać w praktyce?
Resort rolnictwa proponuje, aby rolnicy mogli wnioskować do ARiMR, KOWR czy urzędu marszałkowskiego o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności sprawie przyznania lub wypłaty pomocy, jeżeli nie zdołał on w normalnym terminie wykonać wszystkich niezbędnych czynności w tym zebrać wszystkich dokumentów.
Instytucja, która udziela danych dotacji będzie mogła również zwolnić rolników, którzy już otrzymali wsparcie z wykonania zobowiązania lub zmienić terminu jego wykonania w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań z powodu okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, w tym epidemii.
Jednak, żeby takie odroczenie mogło wejść w życie należy zgłosić przypadek siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności na piśmie właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami na jej wystąpienie w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.
Ograniczony kontakt z ARiMR i innymi instytucjami
Warto także pamiętać, że wszystkie instytucje obsługujące rolników, ze względu na epidemię koronawirusa, ograniczyły możliwość osobistego załatwienia sprawy.
Konatak z urzędnikami ARiMR, KOWR i innych instytucji jest możliwy jedynie przez e-mail, formularze kontaktowe czy telefonicznie. W biurach powiatowych ARiMR i oddziałach Regionalnych Agencji będą również wystawione specjalne urny, do których będzie można wrzucić wnioski czy inną korespondencję do urzędników.
Więcej na ten temat w artykule:
Przez koronawirusa ARiMR zamknięta dla rolników. Jak załatwić sprawę?
Paweł Mikos