Nowe prawo ma pomóc zadłużonym gospodarstwom rolnym
Od 8 lutego 2019 roku obowiązuje ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.
Na jej mocy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły pomóc rolnikowi, który nie jest w stanie spłacać terminowo swoich zobowiązań.
ARiMR dopłaci do kredytu restrukturyzacyjnego
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może udzielić rolnikowi dopłat do oprocentowania „kredytu restrukturyzacyjnego” przyznawanego przez bank na sfinansowanie spłaty zadłużenia gospodarstwa. Agencja może również udzielić gospodarstwu pożyczki na sfinansowanie spłaty istniejącego długu. Jako zabezpieczenie spłaty pożyczki ARiMR ustanowi hipotekę na nieruchomościach rolnika.
KOWR może przejąć długi rolnika, w zamian za gospodarstwo
Również KOWR może udzielić gwarancji na spłatę kredytu restrukturyzacyjnego.
Inną formą pomocy jest możliwość przejęcia całego zobowiązania gospodarstwa przez KOWR. Do wniosku o przejęcie długu należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających prawo do posiadanych nieruchomości rolnych, dokumenty potwierdzające kwotę zadłużenia oraz operat szacunkowy określający wartość nieruchomości rolnej, którą KOWR ma przejąć w zamian za spłatę długu.
KOWR może – na zasadzie pierwszeństwa – wydzierżawić tę samą ziemię dotychczasowemu właścicielowi. Jednak będzie naliczać czynsz dzierżawny. Rolnik będzie mieć również prawo pierwokupu tej nieruchomości przez 20 lat. Po tym czasie KOWR będzie mógł sprzedać ziemię jakiemukolwiek rolnikowi.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay