1 i 2 czerwca doszło do spotkania ministrów rolnictwa państw poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej (GV 4+3), czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Podpisano wówczas deklarację w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 roku.
– Deklaracja jest wspólnym stanowiskiem przed debatą, która będzie się odbywała przez cały rok w Unii Europejskiej – podkreślił Krzysztof Jurgiel, polski minister rolnictwa.
W dokumencie tym Grupa GV4+3 zaznaczyła, że chce, aby również w przyszłości poprzez WPR zapewniona była społeczeństwu UE żywność wysokiej jakości oraz żeby mógł odbywać się zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.
Według poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej, WPR ma się też przyczyniać do realizacji celów w zakresie energii odnawialnej, zachowania zasobów naturalnych oraz różnorodności biologicznej dla kolejnych pokoleń.
Deklarację o wspólnym stanowisku w sprawie WPR po 2020 r. podpisali przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Słowenii
W deklaracji stwierdzono, że przyszła WPR dalej powinna opierać się na dwóch filarach, czyli wspólnej organizacji rynków rolnych i płatności bezpośrednich (I filar) oraz wsparcia rozwoju obszarów wiejskich (II filar). Jednocześnie opowiedziano się za modyfikacją i uproszczeniem WPR.
W przypadku dopłat bezpośrednich sygnatariusze deklaracji są za ich utrzymaniem, ponieważ zapewniają one wsparcie i stabilizację dochodów rolników, a jednocześnie umożliwiają zrównoważoną̨ produkcję rolną. Jednak zwrócono także uwagę, że dopłaty te stanowią większość wsparcia rolnictwa w ramach WPR, co oznacza, że ich dystrybucja wpływa na różne warunki dla rolników z poszczególnych państw.
Dlatego należy zakończyć proces wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich na hektar pomiędzy państwami członkowskimi.
Z kolei II filar WPR, w Polsce realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), powinien koncentrować się̨ na zmniejszaniu różnic w poziomie rozwoju rolnictwa między poszczególnymi krajami oraz wzmacniać pozycję rolników i przetwórców na rynku globalnym. Środki z II filaru powinny też w większym stopniu zachęcać do rozwijania działalności gospodarczej, społecznej i ekologicznej na wsi. Z tego powodu dalej duże środki powinny być kierowane na programy modernizacyjne, które wspierają tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność i stabilność rolnictwa oraz innych powiązanych z nim działalności zlokalizowanych na obszarach wiejskich.
Szefowie resortów rolnictwa GV4+3 zajęli się także kwestią obrotu ziemią rolną. –
Każde państwo powinno mieć możliwość kształtowania zasad obrotu ziemią, tak aby ta ziemia służyła przede wszystkim narodowym interesom i nie było spekulacji – pokreślił Krzysztof Jurgiel. pm
(fot. http://www.minrol.gov.pl)