StoryEditorPolska

KRIR: nowe prawo o pracownikach sezonowych niekorzystne dla rolników

11.08.2017., 18:08h
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet rozporządzeń do ustawy o promocji zatrudnienia. Wśród nich jest także projekt rozporządzenia w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, niektóre zapisy proponowanego prawa są niekorzystne dla rolników.
Projekt nowego prawa przewiduje, że każdy rolnik czy sadownik, jeśli będzie chciał zatrudnić cudzoziemca do wykonania prac sezonowych, będzie musiał złożyć w starostwie powiatowym wniosek o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową. Do tej pory złożenie tego wniosku było bezpłatne. Zgodnie z propozycją resortu pracy, od 1 stycznia trzeba będzie zapłacić 30 złotych od każdego wniosku.

Ministerstwo tłumaczy, że jest to niewygórowana stawka i środki te mają zapewnić sprawniejszą obsługę̨ interesantów przez powiatowe urzędy pracy. Resort uważa, że wprowadzenie tej opłaty wpłynie na zmniejszenie nadużyć́ w zakresie rejestracji oświadczeń, zwłaszcza tych osób, które nie miały zamiaru czy możliwości powierzenia pracy cudzoziemcowi. Urzędnicy przekonują także, że zaproponowana kwota jest na tyle niska, że nie będzie dużym obciążeniem dla gospodarstw zatrudniających cudzoziemców.

  • Opłata za wniosek o zatrudnienie cudzoziemca może wynieść 30 złotych

Jednak inaczej tę sprawę widzi KRIR. Samorząd rolniczy uważa, że w przypadku gospodarstw rolnych, w tym ogrodniczych i sadowniczych, które zwykle sezonowo zatrudniają jednocześnie nawet kilkudziesięciu cudzoziemców, łączna suma opłat za wszystkie oświadczenia będzie zbyt wysoka.

Rada izb chce także, aby ministerstwo wycofało się z pomysłu, aby o zezwolenia na prace sezonową cudzoziemca ubiegały się także gospodarstwa sklasyfikowane jako PKD 01.41.Z, czyli jako podmioty zajmujące się chowem i hodowlą bydła mlecznego. pm
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 00:11