Krowy w służbie nauki. Ich drobnoustroje rozkładają plastiki
Bakterie znalezione w żołądkach krów mogą być używane do trawienia poliestrów stosowanych w tekstyliach, opakowaniach i workach kompostowalnych – do takich wniosków doszli naukowcy z Austrii. Uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu odkryli, że drobnoustroje pochodzące z krowiego żwacza mogą degradować nie tylko PET, ale także dwa inne tworzywa sztuczne (PBAT oraz PEF).
Obiecujące wyniki badań
Naukowcy poddali działaniu soku trawiennego z żwacza każdy z badanych rodzajów tworzyw sztucznych. Próbki pozostawiono w soku trawiennym na okres od jednego do trzech dni. Następnie oceniano efekty działania krowich drobnoustrojów. Płyn najlepiej poradził sobie z tworzywem PEF (wytwarzany jest z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego), ale także w pewien sposób rozłożył również pozostałe rodzaje plastiku.
Sztuczne enzymy pomogą zwalczyć plastikowe odpady?
Teraz badania skupiają się na ekstrakcji konkretnego rodzaju bakterii z soku trawiennego i skupieniu się na tym, jakiego rodzaju sztuczne tworzywa potrafi on strawić. Następnie naukowcy mają nadzieję na wytworzenie w laboratoryjnych warunkach takiego enzymu i rozpoczęcie prac na masową skalę, by bakterie „zjadające” plastik oczyściły Ziemię z tego szkodliwego dla środowiska materiału.
Michał Czubak
fot. J. Nuckowski