Osiągnięcie jakiego przychodu powoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury z KRUS?
Osoba, która pobiera emeryturę rolniczą lub rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy albo do renty rodzinnej może uzyskiwać dodatkowy przychód z wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Dotyczy to zarówno przychodów z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności.
Jeżeli emeryt lub rencista zarabia do 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to świadczenie jest dla niego nadal wypłacane w dotychczasowej wysokości. Jednak po przekroczeniu tego limitu przychodu część osób musi liczyć się z decyzją o zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu wypłaty emerytury lub renty.
Od 1 września 2019 r. limity przychodu powodujące zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu świadczenia to:
- 3 387,50 zł – powoduje zmniejszenie części uzupełniającej świadczenia;
- 6291,10 zł – powoduje zawieszenie część uzupełniająca rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego.
Takie obostrzenia dotyczą m.in. emerytów pobierających tzw. „wcześniejszą” emeryturę rolniczą, okresową emeryturę albo mają przyznaną rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.
Kto może uzyskiwać dochód i nie przejmować się limitami przychodu?
– Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny, który wynosi on 60 lat – dla kobiety i 65 lat – dla mężczyzny. Emeryci ci mogą zarobkować bez ograniczeń – podaje KRUS,
Wysokością przychodów nie muszą się także martwić uczniowie oraz studencie do czasu ukończenia 26 lat, którzy zarabiają na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
Paweł Mikos