Dla kogo skierowany jest konkurs?
Hasło jedenastej edycji konkursu nawiązuje do 30-letniej działalności prewencyjnej KRUS i związane jest z jubileuszem, który Kasa obchodzi w tym roku.
Celem konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Najładniejsze prace plastyczne w dowolnej technice
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie oraz rolniczym chorobom zawodowym. Praca powinna być wykonana z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenie w czasie transportu i przechowywania, nie powinna być oprawiana. Na jej odwrocie należy zamieścić imię i nazwisko wykonawcy. Do konkursu uczestnik może zgłosić jedną pracę plastyczną.
Kto może wziąć udział w konkursie?
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
- I grupa – klasy 0–III szkoły podstawowej;
- II grupa – klasy IV–VIII szkoły podstawowej.
Kto jest wykluczony z konkursu plastycznego?
Uczestnikami konkursu nie mogą być laureaci szczebla ogólnopolskiego poprzednich edycji, tj. zarówno autorzy, którzy zostali uhonorowani nagrodami za pierwsze trzy miejsca, jak również wyróżnieniami.
Gdzie i do kiedy należy składać prace konkursowe?
Prace konkursowe do jednostki terenowej Kasy zgłasza szkoła, do której dziecko uczęszcza, a w wyjątkowych przypadkach jego przedstawiciel ustawowy. Szkoły, których uczniowie chcą wziąć udział w konkursie, kontaktują się z najbliższym oddziałem regionalnym KRUS, gdzie dostępne są wszystkie informacje na temat organizacji etapu wojewódzkiego. Termin nadsyłania prac konkursowych do OR KRUS upływa z dniem 31 marca 2021 roku (decyduje data wpływu prac do właściwego oddziału).
Konkurs przebiega w co najmniej dwóch etapach: wojewódzkim i ogólnopolskim. Przy ocenie prac pod uwagę brane są:
- zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie (maks. 5 pkt);
- oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tematu konkursu (maks. 3 pkt);
- walory estetyczne pracy (maks. 2 pkt).
Pod patronatem „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Honorowy patronat nad konkursem sprawuje minister rolnictwa i rozwoju wsi, a wsparcia organizacyjnego udzielają: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partnerem strategicznym konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny nad konkursem sprawuje m.in. „Tygodnik Poradnik Rolniczy”.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay