StoryEditorPolska, UE

Kto związany z rolnictwem kandyduje do Sejmu i Senatu?

07.10.2019., 23:10h
Prośbę o przedstawienie kandydatów, którzy zajmują się rolnictwem wysłaliśmy do pięciu komitetów, które zarejestrowały kandydatów na parlamentarzystów we wszystkich okręgach wyborczych w kraju.

Tylko KW PSL przysłał nam dokładne zestawienie kandydatów związanych z rolnictwem. Poniżej przedstawiamy kandydatów związanych z rolnictwem z tych komitetów. 

Lista nr 1 – KW PSL

Dostarczona przez PSL lista zawiera dane 113 kandydatów do sejmu i 7 do senatu. Są na niej nazwiska znane jak Waldemar Pawlak, startujący do senatu z okręgu płockiego (27 ha, produkcja zbóż) czy też Mirosław Maliszewski (szef związku sadowników i poseł kilku kadencji, 23 ha sadów). O mandat ubiega się w okręgu radomskim z pierwszego miejsca na liście. 

KW PSL ma też kandydatów z doświadczeniem w mleczarstwie. W lubelskim okręgu nr 6 startuje Grzegorz Kapusta, pracownik SM Ryki, a w okręgu numer 10 (Piotrków Tryb.) o mandat posła ubiega się Teresa Jędraszek, prezes OSM Głuchów oraz Marcin Piwowarczyk, dyrektor SM Mlekpol w Mrągowie (okręg 35 – Olsztyn). W Siedlcach kandyduje Krzysztof Borkowski, właściciel ZM Mościbrody, który zajmuje się też hodowlą bydła i ryb (gospodarstwo 200 ha). Marek Sawicki, były ministra rolnictwa startuje z okręgu 18. 

Liderem listy KW PSL w okręgu nr 7 (Chełm) jest Jarosław Sachajko, ekonomista, doktor nauk rolniczych, poseł i  szef sejmowej komisji rolnictwa. Jeden z najbardziej pracowitych posłów. Zgłosił 812 interpelacji i zapytań poselskich, 79 poprawek do aktów prawnych, 330 razy występował na posiedzeniach sejmu. W 1998 r. uzyskał tytuł magistra ekonomii w warszawskiej SGGW, a w 2010 r. stopień doktora nauk rolniczych. W swoim dorobku ma pracę na macierzystej uczelni oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu czy Akademii Rolniczej w Lublinie.

Z kolei z drugiego miejsca listy KW PSL w okręgu nr 36 (Kalisz) statuje Piotr Walkowski, który jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W swojej karierze może wymienić długoletnią pracę w samorządzie lokalnym: od radnego gminy Ostrów Wielkopolski do przewodniczącego rady i wicestarosty powiatu ostrowskiego. Pełnił funkcję posła na sejm w trzech kadencjach. Prowadzi gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji roślinnej (418 ha). Od 2007 r. sprawuje funkcję prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Lista nr 2 – KW PiS

Jan Krzysztof Ardanowski od czerwca 2018 r. sprawuje urząd ministra rolnictwa. Absolwent   Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Podczas studiów, działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Od 1983 r. prowadził gospodarstwo rolne. W latach 2003–2007 szefował Krajowej Radzie Izb Rolniczych. W latach 2005–2007 był wiceministrem rolnictwa, a od stycznia 2008 r. doradcą ds. wsi i rolnictwa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W sejmie zasiada od 2011 r. Teraz startuje z pierwszego miejsca listy KW PiS w okręgu nr 5 (Toruń). 

Robert Telus mandat posła sprawuje od 2007 r. Jako członek komisji rolnictwa wielokrotnie występował w obronie polskiego rolnictwa i wsi. Absolwent Politechniki Krakowskiej, z zawodu rolnik. Na 15 ha w Ceteniu (pow. opoczyński) utrzymuje stado koników polskich. Prowadzi też 15-ha gospodarstwo we wsi Ostrów. Startuje z trzeciego miejsca w okręgu nr 10 (Piotrków Tryb.).

Szymon Giżyński pochodzi z Częstochowy. W latach 1997–1998 był wojewodą częstochowskim, a w latach 2000–2001 dyrektorem śląskiego oddziału ARiMR w Częstochowie. W sejmie zasiada od 2001 r. Od 2018 r. sekretarz stanu w resorcie rolnictwa. W wyborach startuje z okręgu nr 28 (Częstochowa) z pierwszego miejsca.

Leszek Galemba pierwszy raz w sejmie znalazł się w 2015 r. zdobywając mandat posła w okręgu konińskim. Wcześniej zasiadał w radzie powiatu kolskiego. Prowadzi gospodarstwo rodzinne (300 ha) wyspecjalizowane w produkcji trzody chlewnej. Leszek Galemba zasiadał w sejmowych komisjach ochrony środowiska oraz rolnictwa. Znalazł się na piątym miejscu listy KW PiS w okręgu nr 37 (Konin).

Waldemar Wojciechowski to znany od lat działacz społeczny i spółdzielczy. Zasiada w radzie nadzorczej OSM Łowicz. Walczył o to, by łowicka spółdzielnia funkcjonowała jako samodzielny podmiot i należała do czołówki mleczarń w Polsce. Dla OSP Wicie, której jest prezesem, sprowadził samochód strażacki z Austrii. Dzięki niemu, do jednostki trafił niedawno, nowy, ciężki wóz strażacki Scania. Z jego inicjatywy powstała Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Pomógł 37 jednostkom OSP na terenie powiatu łowickiego m.in. z funduszu składkowego KRUS, w którym jest wiceprzewodniczącym rady rolników. Przez 12 lat był radnym powiatowym. Sprawuje mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego. Kandyduje w okręgu nr 11 z pozycji 24., ostatniej na liście.

Lista nr 3 – KW SLD 

Cezary Olejniczak w sejmie zasiadał w latach 2011–2015. Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002–2007 dyrektor w ARR. W latach 1998–2002 był radnym gminy Bielawy. W 2010 r. został wybrany do łódzkiego sejmiku. W 2011 r. wszedł do sejmu z ostatniego miejsca na liście. Cały czas prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, w którym uprawiane są owoce i warzywa. Startuje z drugiego miejsca listy KW SLD w okręgu nr 11 (Sieradz). 

Lista nr 4 – KW Konfederacja

Na listach Konferedacji w każdym okręgu w kraju na miejscu 6 są rolnicy z Marcinem Bustowskim na czele (okręg nr 1: Legnica, Jelenia Góra). Z pozycji 3 w okręgu 38 (Piła ), kandyduje Patrycja Stempniak (związana z Agro Unią).

Krzysztof Tołwiński z pozycji 1 prowadzi listę kandydatów z okręgu 18 (siedlecko-ostrołęcki). Reprezentuje w Konfederacji  producentów żywności. Jest autorem opracowania „Narodowa Polityka Rolna w służbie suwerenności żywnościowej”. 

Wojciech Mojzesowicz to rolnik z Gogolinka pod Bydgoszczą. Po raz pierwszy do sejmu wszedł w 1989 r. reprezentując Związek Młodzieży Wiejskiej. Mandat posła zdobył także w pierwszych wolnych wyborach w 1991 r. Do sejmu ponownie trafił w 2001 r. z list Samoobrony i kierował komisją rolnictwa. We wrześniu 2006 r. powierzono mu obowiązki sekretarza stanu w kancelarii premiera. W lipcu 2007 r. został ministrem rolnictwa. Jest na miejscu 3 w okręgu 25 (Gdańsk).

Lista nr 5 – KW Koalicja Obywatelska 

Rafał Stachura to rolnik, hodowca bydła i producent mleka. Ubiega się o mandat senatora w okręgu nr 18 (Chełm). Prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Bezkompromisowy w walce o interesy hodowców bydła i producentów mleka. Z wykształcenia jest doktorem nauk weterynaryjnych. Na co dzień prowadzi gospodarstwo w Kulczynie (pow. włodawski) – dzienna produkcja przekracza 24 tys. l. mleka. Jest dostawcą OSM Krasnystaw i SM „Bieluch” w Chełmie.

Andrzej Raś – kierownik działu skupu w Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej – absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i Studium Weterynaryjnego w Łomży. To znany działacz społeczny. Radny powiatu monieckiego (2004–2010) oraz radny podlaskiego sejmiku (2010–2014). W okręgu nr 24, jest na pozycji 14. 


Sylwetki „rolniczych” kandydatów na posłów i senatorów prezentowaliśmy już na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego".


Tomasz Ślęzak

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:36