Jeśli zaproponowane zmiany wejdą w życie, z ograniczeń w sprzedaży ziemi rolnej będą wyłączone działki położone w granicach administracyjnych miast albo kupione wcześniej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) jako tzw. ogródki przydomowe.
Hektara ma, a z miasta jest
Zliberalizowane będą również przepisy dotyczące sprzedaży gruntów, które przynajmniej w 70% powierzchni są stawami rybnymi. Rząd zaproponował też zwiększenie powierzchni ziemi rolnej, którą będą mogły kupić osoby niebędące rolnikami. Zamiast obecnych 0,3 ha będzie można kupić do 1 ha ziemi. Jak wyjaśniał Jan Krzysztof Ardanowski, ma to ułatwić sprzedawanie zwłaszcza siedlisk z otaczającą je ziemią.
Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła też zostać samodzielnym właścicielem ziemi rolnej w wyniku m.in. podziału majątku wspólnego po rozwodzie czy podziale spadku.Taki sam zapis będzie dotyczył też sytuacji, kiedy ziemię rolną będzie można nabyć w drodze postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego albo kiedy dojdzie do podziału lub połączenia różnych firm. W takich sytuacjach osoba czy podmiot, która ma nabyć ziemię rolną, nie będzie musiała występować do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o zgodę na zakup nieruchomości rolnej.
Rolnik będzie mógł sprzedać grunt już po 5 latach
Nowe prawo miałoby poszerzyć też listę osób, którym rolnik będzie mógł przekazać grunty rolne. Do grona osób bliskich mają zostać zaliczeni również pasierbowie oraz rodzeństwo rodziców. Resort rolnictwa chce skrócić z 10 do 5 lat czas, w którym rolnik musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nowo zakupiona czy przejęta nieruchomość. Jeśli zmiany wejdą w życie, to również po 5 latach rolnik będzie mógł sprzedać grunty, które nabył. Kolejnym ułatwieniem ma być przeniesienie decyzji o uzyskaniu zgody na sprzedaż ziemi rolnej w ciągu 5 lat od jej nabycia z sądów do KOWR. Zdaniem pomysłodawców ma to być szybsze, prostsze i tańsze. Rząd chce też uprościć procedurę poświadczającą osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego. Zamiast konieczności uzyskania takiego zaświadczenia wydanego przez wójta czy burmistrza po wejściu w życie nowego prawa gospodarz będzie musiał jedynie złożyć oświadczenie w formie pisemnej.
Paweł Mikos
fot.Pixabay