W Internecie łatwo można znaleźć leki weterynaryjne, które nie są dopuszczone do leczenia zwierząt
Dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, wystosował komunikat, w którym zwraca uwagę m.in. rolnikom utrzymującym zwierzęta, aby nie kupowali lekarstw weterynaryjnych za pośrednictwem Internetu. Szef inspekcji weterynaryjnej zwraca uwagę, że na portalach internetowych pojawia się wiele nielegalnych ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych.
– Wśród oferowanych do sprzedaży leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza - Rp”, jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju – podaje Bogdan Konopka.
Główny Lekarz Weterynarii przy okazji podziękował wszystkim osobom, które zgłaszają inspekcji weterynaryjnej przypadki nielegalnej sprzedaż medykamentów przez Internet.
Lekarstwa kupione przez Internet mogą być niebezpieczne dla zwierząt
Dr Bogdan Konopka zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż leków weterynaryjnych jest niezgodne z prawem. Taka sprzedaż jest karaną grzywną a jej wysokość może się wahać od 100 złotych do nawet ponad 1 mln złotych.
– Należy pamiętać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego – dodaje Bogdan Konopka.
Administratorzy portali, a których pojawiają się oferty leków dla zwierząt na wniosek inspekcji weterynaryjnej usuwają nielegalne ogłoszenia. Niestety jest to praca syzyfowa, gdyż przeważnie handlarze po kilka dniach ponownie się ogłaszają.
Paweł Mikos