Niemal wyczerpany limit pomocy de minimis w rolnictwie
Cały limit krajowy pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski na 2020 rok wynosi dokładnie 295 932 125 euro. We wtorek 8 lipca 2020 roku wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosiło 290 287 955,96 euro, czyli aż 98,09% całości limitu przewidzianego dla Polski na 2020 rok.
Jest to zła wiadomości dla rolników, którzy czekają na wypłacenie im pomocy suszowej za 2019 rok. W przypadku, gdy straty wywołane przez suszę w danej uprawie wyniosły pond 30% i jednocześnie straty w całej produkcji rolniczej w tym gospodarstwie są niższe niż 30%, wówczas rolnik otrzyma pomoc suszową właśnie z puli de minimis . Dotyczy to zwłaszcza gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą.
Wyczerpanie limitu pomocy de minimis wstrzyma także wiele innych preferencji dla rolników, np. dopłaty do wapnowania, dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego czy zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), przy zakupie ziemi rolnej.
Minister rolnictwa zapewnia, że pieniądze na pomoc suszową są zabezpieczone
We wtorek 8 lipca 2020 roku Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zapewniał, że rolnicy otrzymają pomoc suszową za 2019 rok.
– Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – mówił minister Ardanowski.
Z informacji jakie resort rolnictwa przekazał izbom rolniczym wynika, że Polska wystąpiła do KE o jednorazowe zwiększenie limitu pomocy de minimis w Polsce o dodatkowe 100 mln euro.
– Wystąpiłem do KE o zwiększenie limitu de minimis na rok 2020 lub na skorzystanie z limitu na rok następny, ale otrzymaliśmy absolutny zakaz wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis. Dlatego przygotowaliśmy inne rozwiązanie, które pozwoli na wykorzystanie środków przeznaczonych na pomoc suszową. Wszyscy uprawnieni taką pomoc otrzymają w dotychczasowej, ustalonej wysokości – zapewniał Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister zapewnia, nowe rozwiązania mają wkrótce wejść w życie.
Resort rolnictwa chce wykorzystać do tego celu przepisy związane ze zwalczaniem skutków epidemii koronawirusa.
Przeczytaj także: 7 tys. euro dotacji dla rolników poszkodowanych przez COVD-19.
Paweł Mikos
Fot. Pixaba