Zmiany prawa łowieckiego uchwalone w 2016 r. wprowadziły zasadę odpowiedzialności za szkody łowieckie przez Skarb Państwa oraz szacowanie szkód przez komisje powoływane przez wojewodów. Uchwalone przepisy zakładały w art. 5 ustawy moment wejścia jej w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Z nieznanych nam powodów (...) z inicjatywy Rządu, dokonano zmiany przepisów wprowadzających ustawę, określając moment wejścia w życie na 1 stycznia 2018 r.
Zwracamy się o nieinicjowanie dalszego wydłużania terminu wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji Prawa łowieckiego, a jednocześnie zwracamy się o wskazanie w Ustawie Budżetowej na 2018 rok pozycji kosztowej na realizację przedmiotowych działań. (...)
Problem „szkód łowieckich” traktowany jest „po macoszemu”. Odium kosztów związanych z gospodarką łowiecką, której owoce zbiera Polski Związek Łowiecki oraz koła łowieckie, ponoszą rolnicy.
W trybie pilnym konieczne jest uchwalenie rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe zasady szacowania szkód łowieckich. Przedmiotowe przepisy wykonawcze są bardzo ważne, gdyż one będą kształtować wysokość odszkodowania, jaka będzie ustalana za szkody łowieckie.
Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której nasze środowisko jest lekceważone poprzez uchwalenie kolejnego nowego terminu wejścia w życie znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie. Brak prac związanych z wdrożeniem znowelizowanej ustawy budzi uzasadnione obawy co do realności wejścia w życie przepisów z dniem 1 stycznia 2018 roku, szczególnie wobec braku przepisów wykonawczych i niezarezerwowania środków w projekcie Ustawy Budżetowej na 2018 rok.
Zwracamy się do Pani Premier o wsłuchanie się w głos samorządu rolniczego w przedmiotowej kwestii i potraktowanie go priorytetowo.
Z poważaniem
Grzegorz Leszczyński
Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej