StoryEditorŚwiat, Ciekawostki

Minister rolnictwa doprowadził prezydenta do łez – filmik

20.10.2017., 13:10h
Podczas spotkania poświęconego rozwojowi rolnictwa w Rosji, tamtejszy minister rolnictwa prezentował pomysł na wzrost dochodów z hodowli świń. Jednak swoimi słowami rozbawiał Wladimira Putina aż do łez. 

W piątek, 13 października 2017 roku w Woroneżu (południowo-zachodnia Rosja) odbyło się wyjazdowe posiedzenie zespołu ds. rozwoju rolnictwa rosyjskiego, któremu przewodniczył prezydent Władimir Putin. Podczas spotkania minister rolnictwa, Aleksandr Tkaczew, przedstawiał obecną sytuację w rosyjskim rolnictwie oraz wskazywał na możliwe drogi rozwoju tego sektora gospodarki w ciągu najbliższych lat.

Minister rolnictwa: Niemcy eksportują wieprzowinę do Chin, Indonezji itd.

Po około 10 minutach swojego raportu minister rolnictwa zaczął omawiać stan i perspektywy rozwoju dla hodowców trzody chlewnej. Wówczas też popełnił gafę, która ubawiła Putin.

– Chciałbym to podać przykład Niemiec – mówił rosyjski minister rolnictwa. – Niemcy produkują 5,5 miliona ton wieprzowiny każdego roku i eksportują niemal 3 miliony ton, głównie do Chin, Indonezji i część do Japonii, Korei i ta dalej. Dlatego nie powinniśmy zatrzymywać produkcji naszej wieprzowiny. Musimy ją zwiększać. Już trwają prace nad budową dużego kompleksu hodowlanego na Dalekim Wschodzie – raportował Aleksandr Tkaczew.  
Jego wywód jednak przerwał Władimir Putin, który skupił się na rzekomym eksporcie niemieckiej wieprzowiny do Indonezji.


Indonezja jest państwem muzułmańskim. Oni nie jedzą tam wieprzowiny – zauważył prezydent Rosji. 

– To bez znaczenia. Zaczną jeść wieprzowinę – odpowiedział ze śmiechem Tkaczew.

- Nie, nie zaczną – odparł krótko Putin, który nie mógł ukryć rozbawienia z gafy swojego podwładnego. Prezydent tak się śmiał, że prawdopodobnie zaczął płakać, bo zakrył oczy rękoma.

 

W Rosji zbiory buraków czy warzyw na rekordowym poziomie

Z raportu przedstawianego przez Aleksandra Tkaczewa, rosyjskiego ministra rolnictwa, wynika, że w tym roku w Rosji zostanie  zebrana rekordowa ilość buraków cukrowych i jak do tej pory Federacja Rosyjska wyprodukowała około 6,5 milionów ton cukru. – Oznacza to, że wyprzedziliśmy Niemcy, Francję czy Stany Zjednoczone, które zawsze dominowały na tym rynku – przekonywał Aleksandr Tkaczew.

Z danych podawanych przez szefa ministerstwa rolnictwa wynika, że w tym roku w Rosji będzie zebranych ok. 2,5 mln ton warzyw, czyli o ok. 21% więcej niż przed rokiem.

– Dzięki programowi inwestycji i dopłat, rozpoczęliśmy budowę 50 kompleksów szklarni, które przyniosą około pół miliona ton pomidorów. Za 4 do 5 lat od teraz będziemy  w stanie zaspokoić w całości popyt wewnętrzny [na pomidory – red.] i będziemy mogli zacząć myśleć o ich eksporcie – dodał minister rolnictwa 

Rosja chce zwiększyć produkcję mleka o dodatkowe 15 mln ton

Jak zauważył rosyjski minister rolnictwa, w Federacji Rosyjskiej sytuacja na rynku mleka jest dość skomplikowana. Coraz częściej gospodarstwa rodzinne coraz częściej opuszczają rynek, ponieważ nie następuje wymiana pokoleń – młodzi ludzie nie chcą angażować się w pracę w gospodarstwie. – Należy wziąć pod uwagę strukturę produkcji mleka w jakimkolwiek kraju europejskim.  Tam około 40% mleka jest wytwarzane przez rolników, a około 60% przez duże fermy mleczne. Sądzę, że powinniśmy dążyć do stworzenia podobnego modelu –przekonywał Aleksandr Tkaczew. Taki plan miałby pozwolić w ciągu dekady zwiększyć produkcję mleka o  dodatkowe 15 mln ton, aby

Z jednej strony wypełnić lukę jaka powstaje po wychodzeniu kolejnych prywatnych gospodarstw z rynku, a z drugiej strony, żeby zapewnić też wzrost produkcji.

Paweł Mikos, fot. Kremlin 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 23:49