Sawicki 3-4 listopada będzie przebywał w Baku, a 5-6 listopada w Ałma Acie i Astanie. W składzie delegacji są m.in.: Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Podczas wizyty przewidziane są spotkania z szefami resortów rolnictwa Azebejdżanu i Kazachstanu, a z także przedstawicielami organizacji biznesowych. Rozmowy będą dotyczyły także współpracy w zakresie weterynarii oraz wymagań fitosanitarnych. Omówione zostaną także kwestie zniesienia ograniczeń w dostępie do rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych.
W Ałma Acie, Sawicki weźmie udział w uroczystym otwarciu międzynarodowych targów World Food Kazakhstan 2014, w których będą uczestniczyli polscy przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej, także w ramach misji gospodarczej, organizowanej przez Agencję Rynku Rolnego.
Międzynarodowe targi odbywają się w stolicy Kazachstanu corocznie od 1998 r. W tym roku weźmie w nich udział 371 firm z 35 krajów. Z Polski będzie w targach uczestniczyło ok. 30 firm, w tym 8 z ARR.
Dotychczasowa wymiana handlowa z tymi azjatyckimi krajami jest niewielka. Z Azerbejdżanem i Kazachstanem mamy dodatni bilans handlowy, co oznacza, że więcej eksportujemy żywności niż jej kupujemy.
Do Kazachstanu w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wyeksportowaliśmy produkty rolno-spożywcze o wartości 49 mln euro, wobec 47,6 mln w analogicznym okresie ubiegłego roku. W okresie styczeń- sierpień br. import wyniósł 18,9 mln euro wobec 14,6 mln euro rok wcześniej. Do tego kraju wysyłamy m.in. jabłka, mleko i śmietanę, cukier, mięso wołowe i wieprzowe, warzywa mrożone i konserwowe.
Natomiast biorąc pod uwagę cały 2013 r., wartość eksportu wyniosła 72,1 mln euro wobec 65,1 mln euro w 2012 r. Najważniejszą pozycją eksportową były jabłka, których sprzedaliśmy za 16,3 mln euro. Wieprzowiny sprzedaliśmy za 10 mln euro, a mleka i śmietany zagęszczonej za 9,4 mln euro.
Azerbejdżan kupuje z Polski głównie czekoladę, słodycze i wyroby piekarnicze. Wartość eksportu w 2013 r. osiągnęła 14,7 mln euro wobec 12,7 mln euro w poprzednim roku. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wartość wywozu wyniosła 10,6 mln euro wobec 9,4 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. (PAP)