Trudny rok pod znakiem suszy
Minister Ardanowski zwrócił uwagę, że obecny rok jest niezwykle trudny dla polskich rolników, głównie ze względu na dotkliwą suszę, która wyrządziła szkody zarówno w gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną, jak i zwierzęcą, zwłaszcza producentom mleka. Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że część pomocy w postaci rekompensat suszowych jest wypłacana rolnikom w ramach pomocy de minimis. Dotyczy to tych gospodarstw, które miały powyżej 30% strat w uprawie, ale mniej niż 30% strat w produkcji rolnej lub roślinnej.
– Pomoc de minimis jest to pomoc krajowa pod szczególną kontrolą UE. W Polsce możemy na ten cel przeznaczyć 1% przychodów generowanych przez rolnictwo. Ze względu na tegoroczną suszę podjąłem decyzję o tym, aby gospodarstwa, które mają produkcję zwierzęcą, mogły otrzymać jakąkolwiek pomoc przy stratach w produkcji roślinnej – tłumaczył minister Ardanowski.
Polska po raz pierwszy wyczerpała limit pomocy de minimis
Oprócz pomocy suszowej, z tej puli wypłacane są także m.in. dopłaty do materiału siewnego czy dotacje do kredytów preferencyjnych. Przez lata Polska nie przekraczała limitu, który dla naszego kraju wynosi 225,7 mln euro. Jednak 7 listopada 2018 roku limit tego wsparcia został wyczerpany, co wynika z wypłacania pomocy suszowej z tych środków.
Dlatego podczas spotkania Agrifish polski minister wnioskował do Phila Hogana, komisarza UE ds. rolnictwa, o zwiększenie dla Polski limitów pomocy de minimis.
– Wnioskowałem, aby było to do 2% produkcji rolnej, ale ze słów komisarza Hogana wynika, że zapewne będzie to 1,25% lub 1,5% – zdradza Jan Krzysztof Ardadnowski. Komisja Europejska podejmie decyzję w tej sprawie w połowie grudnia 2018 roku.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
- 225,7 mln euro wynosi limit pomocy de minimis dla Polski, który został wyczerpany już 7 listopada 2018 r.
Minister zapowiada, że powinny zostać zwiększone także limity pomocy de minimis dla poszczególnego gospodarstwa. Obecnie gospodarstwo może wykorzystać w ciągu 3 lat pomoc de minimis do 15 tys. euro. Zdaniem ministra rolnictwa, Komisja Europejska powinna zgodzić się na zwiększenie tego pułapu do 40 lub nawet do 60 tys. euro.
Pomimo, że obecnie pomoc z de minimis została wstrzymana, minister Ardanowski zapewnia, że wszystkie wnioski o pomoc suszową, jakie zostały złożone do ARiMR zostaną obsłużone.
– Może niestety nastąpić przesunięcie czasowe i nawet jeśli ktoś będzie musiał poczekać miesiąc na swoje pieniądze, to je otrzyma – dodaje Jan Krzysztof Ardanowski. W pratyce będzie to oznaczało, że pomoc suszowa z puli de minimis będzie wypłacana dopiero po 1 stycznia 2019 r.
Paweł Mikos
(fot. główne: KPRM)
Paweł Mikos
(fot. główne: KPRM)