Minister rolnictwa i rozwoju wsi był honorowym gościem konferencji „Wzmacniamy polskie rolnictwo”, która odbyła się 30 stycznia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Zanim kilkaset osób zgromadzonych w Sali Błękitnej wysłuchało wystąpienia polityka na temat realizacji programu ministerstwa na lata 2015–2019 i priorytetów na 2017 rok (a także pozostałych gości) Jurgiel spotkał się z dziennikarzami. My zapytaliśmy o sytuację w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Gorąco w Federacji
Przypomnijmy, że w 4 numerze „Tygodnika” z 22 stycznia Rafał Stachura, członek zarządu Federacji, zarzucił swojej organizacji brak przejrzystości w kwestiach finansowych. Farmer z woj. lubelskiego domaga się m.in. zmian w statucie i ujawnienia zarobków władz Polskiej Federacji sp. z o.o., czyli spółki córki PFHBiPM. Stachura na łamach „Tygodnika” opowiedział też o pobiciu przez wiceprezydenta Federacji Krzysztofa Banacha jednego z członków zarządu. Zapytaliśmy ministra Jurgiela, czy w związku z tym, że Federacja otrzymuje środki publiczne, ministerstwo zamierza zareagować na niepokojące informacje dotyczące tej organizacji.
Co z ASF?
Dziennikarze dopytywali ministra o kwestię ASF. Krzysztof Jurgiel powiedział, że na dzień dzisiejszy nie widzi w tej sprawie większego problemu. Stwierdził, że Unia Europejska wysoko ocenia, jak Polska radzi sobie z rozwiązaniem tej sprawy. – W ciągu tygodnia, dwóch, wejdzie program rekompensat dla producentów, którzy ponieśli straty. Pieniądze będą wypłacane na podstawie rachunków, w przypadku gdy ktoś otrzymał cenę niższą od rynkowej. W czerwcu będzie można składać wnioski na program bioasekuracji, będzie można też otrzymać środki na zmianę profilu produkcji. Tych instrumentów jest sporo.
Dwie agencje, nowa inspekcja
Poinformował też, że w połowie lutego wyśle do parlamentu ustawę o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. – Od 1 stycznia 2018 r. będziemy mieli, jak w większości państw Unii, jedną instytucję dbającą o bezpieczeństwo i jakość żywności – powiedział.
KOWR przejmie część zadań ARR. Chodzi o programowanie rozwoju polskiej wsi. Od Agencji Nieruchomości Rolnych przejmie kwestie dotyczące gospodarowania nieruchomościami rolnymi. – Nowa instytucja rozwojowa zacznie funkcjonować od 1 września. 27 stycznia ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wierzę, że do końca lutego będzie podpisana przez prezydenta – zadeklarował polityk.
PROW dla każdego województwa
Minister zapowiedział, że każde województwo będzie miało własny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Potrzeby, problemy i sposoby ich rozwiązywania będą diagnozowane w regionach. Mają się tym zająć wojewodowie, szefowie ośrodków doradztwa rolniczego. Minister zaprasza też do konsultacji całe środowisko, m.in. za pośrednictwem izb rolniczych. – Przejęliśmy doradztwo rolnicze nie dlatego, że ograniczamy samorządność, jak słyszę w telewizji. Musimy mieć instrument do prowadzenia polityki rolnej w terenie. Planujemy powołanie pod nadzorem wojewodów zespołów do rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w poszczególnych województwach. Głównym odpowiedzialnym za przygotowanie programu rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie będzie dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego. To musi ruszyć z perspektywą unijną 2020–2026. Nie ma dużo czasu, bo do końca 2018 r. powinniśmy mieć szczegóły i wyliczenia, tak aby przedstawić je Brukseli – powiedział Krzysztof Jurgiel.
Minister się chwali
Minister wyliczał też, co rząd PiS zdążył już wykonać. Powiedział m.in. że w ciągu roku udało się udostępnić 27 rynków rolnych, w tym rynek chiński dla polskich jabłek. Wspomniał także o Algierii i RPA (chodzi o wołowinę). Mówił o interwencji na rynku mleka i wieprzowiny. – W ub. roku wypłaciliśmy rolnikom 300 mln zł ze środków Unii Europejskiej. W wyniku tych działań, ale też poprawy sytuacji rynkowej na świecie, na dzień dzisiejszy te główne rynki, a więc rynek mleka i wieprzowiny są ustabilizowane – powiedział.
Przypomniał też o pakiecie ustaw związanych z pozycją rolnika w łańcuchu żywnościowym. To m.in. Ustawa o przewadze kontraktowej, mająca na celu likwidację nieuczciwej konkurencji. Kolejna ustawa z tego pakietu dotyczy oznakowania produktów znakiem Towar Polski. Następna, o spółdzielniach rolników, ma umożliwić lepszą konsolidację sektora. I wreszcie obowiązująca od 1 stycznia Ustawa o sprzedaży detalicznej.
Krzysztof Jurgiel powiedział również, że cały rok trwały prace nad Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju. – Jest szereg zapisów stawiających wieś polską w korzystnej sytuacji. Za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze cały rząd a nie tylko minister rolnictwa. Strategia uwzględnia tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich, politykę społeczną. Będzie także podstawą do opracowania paktu dla obszarów wiejskich – podkreślił.
Minister przypomniał, że w ub. roku został przyjęty Program Rozwoju Rynków Rolnych, który zawiera rozwiązania dotyczące dziewięciu podstawowych rynków. Na tej podstawie mają być opracowane programy operacyjne dla każdego z nich. – Następny obszar to sprawa obrotu ziemią. Przejęliśmy Ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej Skarbu Państwa na pięć lat. Przygotowaliśmy nową Ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Zabezpiecza to rolników i ziemię przed spekulacją i niekontrolowanym zakupem przez cudzoziemców – stwierdził Krzysztof Jurgiel.
Krzysztof Janisławski