Strażacy Ochotnicy nie tylko pilnują bezpieczeństwa. Stoją też na straży tradycji, zasad, wartości i historii. Przed II Wojną Światową straże dysponowały 14 tysiącami sikawek. Po wojnie liczba ta z roku na rok malała W latach sześćdziesiątych liczba sikawek zmniejszyła się dziesięciokrotnie, bo do końca 1966 roku wszystkie straże pożarne wyposażono w motopompy a sikawki ostatecznie wycofano z wyposażenia. Organizatorzy zawodów podkreślają, że pomogły one uratować od zapomnienia wiele zabytkowych strażackich sikawek. Impreza dodatkowo cieszy się ogromną popularnością. To, dlatego co roku ilość uczestników musi być ograniczana.
- Moglibyśmy przyjąć zgłoszenia od 50 drużyn. Jednak takie zawody trwałyby bardzo długo i byłyby nieatrakcyjne dla licznie zgromadzonej publiczności i kibiców. Nie chcemy robić nudnego widowiska tylko sportowo – rozrywkowe show z licznymi atrakcjami – podkreśla Kazimierz Król prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie.
To, dlatego do udziału w zawodach zapraszane są po dwie drużyny z poszczególnych powiatów województwa wielkopolskiego oraz po cztery drużyny z pozostałych województw. W zawodach wystartowało także sześć zagranicznych drużyn.
W sportowej rywalizacji liczą się nie tylko umiejętności obsługi zestawów sikawkowych, siła oraz zgranie i wzajemne zrozumienie członków drużyny. Jury zawodów ocenia także odwzorowanie i wierność historyczną zestawów sikawkowych.
Miss Polski ze Strażakami
Zadaniem uczestników, ubranych w stroje z minionych epok, było w pierwszej kolejności pokonanie toru przeszkód. Następnie należało zbudować linię gaśniczą i korzystając z sikawek konnych prądem wody stracić drewniany płomień. Podczas rywalizacji liczyła się każda sekunda. W kategorii Kobiecych Drużyn Pożarniczych najlepsze okazały się druhny z OSP Kaniew, Jastrzębia Górnego i Dąbrowy. W klasyfikacji męskiej pierwsze trzy miejsca zajęli reprezentanci z OSP Topola Mała, OSP Sporawa i OSP Dąbrowa. Wśród gości z zagranicy najszybciej „ugasili pożar” strażacy z Sümeg (Węgry), Matejovce nad Hornádom (Słowacja) i FF Kallinchen Stadt Zossen (Niemcy).
- Zależy nam, aby były także i dodatkowe atrakcje. To, dlatego był pokaz sikawek parowych z Czech. Niezwykle dzielnie spisała się też Dziecięca Drużyna Pożarnicza z OSP Bilewo, która przy użyciu miniaturowej ciągnionej sikawki zaprezentowała pokaz ćwiczeń bojowych. Na koniec od aktualnej Miss Polski młodzi Strażacy otrzymali okolicznościowe upominki.
Obecność Ady Sztajerowskiej na sikawkowych zawodach nie była przypadkowa. Od 5 lat zawodom towarzyszy wybór miss Ochotniczej Straży Pożarnej. Początkowo wybierana była najpiękniejsza polska strażaczka. Potem organizatorzy rozszerzyli formułę o strażaczki ochotniczki z innych państw.
Do konkursu o tytuł Miss Europy przystąpiło osiem dziewczyn z czterech krajów: Polski - Milena Stryjakowska, Julia Ratajczak oraz Kamila Dworczak, Czech – Veronka Hrodková i Kristina Hrodková, Słowacji – Veronka Stanislavowá i Júlia Dolanska oraz Węgier – Andrea Csalló. Dziewczyny oceniało kilkunastoosobowe jury, któremu przewodniczyła Ada Sztajerowska – Miss Polski 2013.
Organizatorzy podkreślają, że oceniana nie była wyłącznie uroda, ale także umiejętności i wiedza strażacka. Kandydatki na Miss pokazały się w kilku odsłonach. Stroju wieczorowym, tańcu ze strażakiem, stroju z elementami wyposażenia strażackiego, musiały się także wykazać znajomością sprzętu strażackiego.
Decyzją jury Miss Europy Straży Pożarnych roku 2014 została Julia Ratajczak – mieszkanka Gminy Śmigiel. Tytuł I Wicemiss otrzymała Czeszka – Kristina Hrodková, zaś II Wicemiss Milena Stryjakowska – również mieszkanka Gminy Śmigiel. Najpiękniejszym strażaczkom nagrody wręczała aktualna Miss Polski.
Tomasz Ślęzak