StoryEditorWiadomości rolnicze

Młode „sokólaki” na szepietowskim ringu

13.06.2016., 10:06h
W tym roku po raz pierwszy podczas Zielonej Gali i Targów Budownictwa Wiejskiego w Szepietowie zorganizowano Wystawę Specjalistyczną – Czempionat Koni Sokólskich. Oceniano niemal 40 koni w 4 kategoriach: klaczy rocznych i dwuletnich oraz ogierów rocznych i dwuletnich.

Tego typu czempionat na terenie województwa podlaskiego odbył się po raz pierwszy. Wcześniej był organizowany razem z czempionatem koni sztumskich w Kętrzynie. W tym roku młode zwierzęta z tych grup startowały w czempionatach w rejonach swojego pochodzenia i wytworzenia typu. Organizatorami wystawy byli Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Najlepszą klaczą dwuletnią i zarazem najlepszą klaczą pokazu została Uzda Barbary Czerwińskiej ze Sztabina. Uzda jest córką Ikara i Uralki po Baszkirze. Wiceczempionką została Perła Kazimierza Brzozowskiego z miejscowości Jabłoń Jankowce, córka Palemki po Pikerze i Montera. Trzecie miejsce wśród klaczy dwuletnich zajęła Gema z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu w województwie zachodniopomorskim.
Najlepszym ogierem dwuletnim i jednocześnie najlepszym ogierem pokazu został Gabor Wojciecha Pietraszkiewicza z miejscowości Kowalowce. Gabor jest synem Gaby po Baszonie i Bonpriksa po Rylu. Drugie miejsce zajął Ozyrys Bazylego Sawczuka z Bielska Podlaskiego – syn Ofry po Upuście i Polara. Trzecie miejsce zajął Foch Barbary Czerwińskiej ze Sztabina.
Najlepszą klaczką roczną została Wita Stanisława Słowikowskiego z Kurianek Pierwszych, córka Winki po Boniku i Waresta. Drugie miejsce zajęła Fanta Janusza Zachariasza z Lipowa. Jest córką Fory i Eruna. Trzecie miejsce zajęła Esmeralda Bogumiła Sawczuka z Bielska Podlaskiego. Najlepszym ogierkiem rocznym został Iryd Roberta Korenkiewicza z Głuszyna. Jest synem Iskry po Sektorze i Bala. Wiceczempionem został Rubin Sylwestra Chrzanowskiego z Kowalowic Kolonii – syn Rawy po Bokserze oraz Posejdona. Trzecie miejsce zajął Gryf Andrzeja Osakowicza z Podgrodziska.

W wystawie mogły uczestniczyć konie zimnokrwiste w typie sokólskim urodzone w Polsce, zaopatrzone w paszport PZHK oraz spełniające warunki wpisu do księgi głównej koni rasy polski koń zimnokrwisty – typ sokólski. Konie zostały ocenione przez komisję w składzie: przewodniczący – Jerzy Gawarecki, dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie, członek – Wiesław Niewiński, przewodniczący Księgi Stadnej Koni Zimnokrwistych, członek – Jacek Kozik, dyrektor Lubelskiego Związku Hodowców Koni.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 08:00