Na co można przeznaczyć dotację z „modernizacji gospodarstw rolnych”?
W naborze na modernizacji gospodarstw rolnych w 2018 roku można ubiegać się o dotację w wysokości do 200 tys. złotych w przypadku zakupu wyłącznie maszyn rolniczych lub o wsparcie do 500 tys. złotych, jeśli rolnik zakupi maszyny i zmodernizuje budynki gospodarcze.
Poziom dofinansowania wynosi przeważnie 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być podwyższony do 60%, o ile o dotacje stara się młody rolnik albo o pomoc ubiega się wspólnie kilku rolników.
Żeby ubiegać się o dotacje wysokość kosztów kwalifikowalnych planowanej inwestycji, jej koszty muszą wynieść co najmniej 50 tys. zł.
Na co można przeznaczyć dotację z modernizacji gospodarstw rolnych?
Dokładnie dotacje z „modernizacji gospodarstw rolnych” można przeznaczyć m.in. na:
- budowę, przebudowę, remont, modernizację budynków (budowli) wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży, wraz z zakupem instalacji technicznej,
- zakup maszyn rolniczych, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia oraz przygotowywania produktów do sprzedaży,
- zakup maszyn lub urządzeń do przygotowywania lub składowania pasz, do pojenia, zadawania pasz, urządzeń do pozyskiwania lub przechowywania mleka,
- wyposażenie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt, w szczególności koszty grodzenia lub budowy wiat,
- zakładanie sadów lub plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat,
- instalację lub budowę budynków, zakup maszyn lub urządzeń służących ochronie środowiska w tym do składowania odchodów zwierzęcych, mycia lub czyszczenia sprzętu, oczyszczania ścieków powstających w wyniku prowadzonej produkcji rolniczej lub służących poprawie warunków utrzymania zwierząt,
- zakup i instalację urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej,
- zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania,
- raty z tytułu umowy leasingu,
- koszty ogólne (maks. 10% pozostałych kosztów).
Jakie maszyny i urządzenia są wysoko punktowane?
Zgodnie z wykazem inwestycji służących ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu opublikowanym przez ARiMR można znaleźć maszyny rolnicze czy urządzenia wysoko punktowane, które znacznie zwiększają szansę uzyskania dotacji.
Wśród takich maszyn rolniczych i urządzeń, na które można przeznaczyć dotację z modernizacji gospodarstw rolnuch są m.in.:
- Robot do doju krów (jedno i dwustanowiskowy)
- Zestaw wentylatorów ze sterowaniem dla dojarni
- Zbiornik-chłodnia do mleka z odzyskiem ciepła
- Woź paszowy TMR - przyczepiany z frezem do załadunku 12 m3, 18 m3, 24 m3
- Płyta gnojowa z murkami bocznymi i zbiornikiem na gnojówkę̨ zamkniętym
- Separator gnojowicy z komorą magazynującą
- Robot do czyszczenia rusztów.
Modernizacji gospodarstw rolnych – za co ARiMR przyznaje punkty?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać punkty m.in. za: - inwestycje służące ochronie środowiska – do 5 punktów
- budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub magazynów paszowych – do 5 punktów
- tzw. „Młodego rolnika”, czyli dla osoby, która w dniu składania wniosku nie ukończyła 41. roku życia – do 3 punktów;
- uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności. Kolejne punkty będą przyznawane też za spełnianie kryteriów wojewódzkich – do 4 punktów.
Żeby otrzymać dodatkowe punkty, trzeba do wniosku dołączyć dokumenty, na podstawie których ARiMR może przyznać dodatkowe punkty.
Gdzie i do kiedy można składać wnioski na modernizację gospodarstw rolnych?
Wnioski o przyznanie dotacji z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarze D można składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR do 20 marca 2018 roku.
Wnioski można składać osobiście, przez pełnomocnika, listem poleconym lub za pośrednictwem biura powiatowego Agencji.
Więcej informacji na temat warunków na jakich przyznawanych będą dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” napisaliśmy w artykule "Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – w obszarze D do 500 tys. złotych dotacji na maszyny rolnicze".
Paweł Mikos
fot. pixabay