Nowonarodzone prosięta z genem odporności na ASF to pierwsze zwierzęta zmodyfikowane genetycznie i hodowane komercyjnie w Wielkiej Brytanii. Profesor Whitelaw z Roslin Institute stwierdził, że genetycznie zmodyfikowane świnie wyglądają zupełnie normalnie i są zdrowe, a wprowadzone geny guźca nie są oznaczone żadnym markerem ani nie są wprowadzane do organizmu świń przez jakikolwiek wektor. Prosięta urodziły się na odizolowanej farmie pod Edynburgiem. Badania nad zmodyfikowanymi zwierzętami będą kontynuowane w 2016 roku.
Tymczasem w lipcu stwierdzono trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach na południu Estonii oraz jedno na terytorium Litwy. W Estonii w pierwszym gospodarstwie utrzymywano w sumie 1186 świń, w drugim 478 świń. Oba należą do jednego właściciela. W ostatnim, trzecim gospodarstwie, świnie przeznaczone były na własne potrzeby, przyzagrodowo w liczbie 3 sztuk. Podobnie w litewskim ognisku, potwierdzonym 31 lipca, w gospodarstwie utrzymywano świnie przyzagrodowo.
Zarówno ogniska, które wystąpiły w Estonii, jak i na Litwie są zlokalizowane w wyznaczonych obszarach z ograniczeniami związanymi z występowaniem przypadków i ognisk ASF u dzików i u świń.
Podczas niedawnego spotkania szefów weterynarii Polski, Łotwy, Litwy i Estonii, które odbyło się w Wilnie uznano, że konieczne jest dalsze prowadzenie wspólnej strategii zwalczania ASF przez dotknięte problemem państwa oraz wsparcie naukowe dla Białorusi i Ukrainy, gdzie choroba przez cały czas występuje. Unijni przedstawiciele biorący udział w spotkaniu poinformowali, że w drugiej połowie roku możliwy jest większy udział finansowy UE w zwalczaniu ASF.ds