Jaki będzie pogoda w kwietniu 2023?
IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W kwietniu nie należy spodziewać się odchyleń od norm zarówno w temperaturze oraz w opadach deszczu, aczkolwiek prognoza sugeruje sumę opadów wyższą, jak wcześniej.
Wszystkie te wskaźniki mieszą się w normie.
Pogoda w maju dość stabilna
Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów w normie wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Temperatury powietrza również nie ulegną zmianie i będą mieściły się w normie od 10 stopni (w Zakopanem) do 14,8 stopnia Celsjusza (w Gorzowie Wlkp., Poznaniu oraz Warszawie i Zielonej Górze).
Pogoda na czerwiec i lipiec: temperatura powyżej normy
Kolejne dwa miesiące zapowiadają się na cieplejsze niż dotąd. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.” – podaje IMGW.
Jeśli chodzi o temperatury to średnia dobowa w czerwcu może wynieść od 15 stopni Celsjusza do 18,3 stopnia Celsjusza. Natomiast w lipcu termometry mogą wskazywać temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza (od 15,7 stopnia Celsjusza do 20,3 stopnia Celsjusza).
Opady w obu miesiącach będą mieściły się w normie wieloletniej.
Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach pogody od kwietnia do lipca?
Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.
– Nie nie jest to równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. – można przeczytać wyjaśnienie na stronie internetowej IMGW.
Jak wskazują eksperci Instytutu, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, czyli zarówno do temperatury w ciągu dnia, jak i w nocy.
Przez analogię należy rozumieć "normy" dotyczące sumy opadów. Również dotyczy ona średniej sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. Ale IMGW nie określa ile spośród tych dni w miesiącu będzie z ulewami, a ile będzie bez kropli deszczu.
Michał Czubak
Fot. Pixabay