– Sytuacja jest nadzwyczajna i podejmujemy nadzwyczajne działania. Przygotowaliśmy specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej –czytamy wypowiedz Krzysztofa Jurgiela na stronie resortu. Minister przypomina że cały czas swoich działań nie zaniechał Międzyresortowy Zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Obszar objęty ochroną, na którym występuje zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa, obejmuje około 600 tysięcy sztuk trzody chlewnej. Przygotowana specustawa ma zapewnić hodowcom skup tuczników po średniej cenie rynkowej. Zwierzęta będą trafiać do masarni, których obróbka termiczna odbywać się bedzie powyżej 80° C. Z uzyskanego mięsa wytwarzane będą konserwy, które przeznaczone będą na cele charytatywne lub dla wojska. Minister podkreśla, że wyroby te niczym nie będą ustępować produktom z wieprzowiny, pochodzącej ze stref nieobjętych ochroną. Wszystkie zwierzęta będą badane, a ubijane tylko te zdrowe.
Przygotowany projekt pierwszej ze specustaw dotyczących ASF trafił już do Sejmu. – Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Parlament przyjmie tę ustawę. Obecnie projekt jej jest procedowany przez rząd w trybie obiegowym – zapewnia Jurgiel dodająć, że dzięki tej ustawie będzie możliwość zdjęcia z rynku świń, szczególnie tych, które teraz przerastają.
W resorcie trwają dalsze prace nad następnymi rozporządzeniami.
– Kolejne rozwiązania prawne w zakresie zwalczania ASF są przygotowywane i przedstawi je jutro podsekretarz stanu Ewa Lech – zapowiedział minister Jurgiel. Przygotowywane nowe przepisy prawne zmienią 6 innych ustaw i określą m.in. szczególne warunki chowu i hodowli. Trzecim, przygotowywanym rozwiązaniem jest sprawa łagodzenia skutków poprzez rekompensaty za 3-letnie zaniechanie produkcji wieprzowiny. kd