Prowadzeniem Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej zajmie się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG–PIB). System ten wskazywać będzie obszary, w których odnotowano straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych. Za szkody uważa się zmniejszenie plonów o 20% na obszarze gminy w danym roku, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Według prof. dr hab. Andrzeja Doroszewskiego z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, susza w Polsce od wielu lat jest zjawiskiem permanentnym. Ostatnim odnotowanym rokiem bez suszy był rok 1980. Obecnie największa susza występuje w uprawachzbóż jarych. Odnotowano ją na terenie aż sześciu województw: kujawskopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Głównym zadaniem powołanej grupy będzie analiza skutków ekonomicznych oraz społecznych związanych z występowaniem suszy rolniczej w kraju, a także przygotowywaniem programów pomocy dla producentów rolnych.