StoryEditorWiadomości

Na ratunek mleczarniom - Agencja Rezerw Materiałowych powinna kupić masło i mleko w proszku od polskich mleczarń

05.04.2020., 18:04h
– Sytuacja na rynku artykułów mleczarskich pogarsza się z dnia na dzień - mówi szef OSM Kosów Lacki. A prezes OSM Garwolin dziwi się, że rząd jeszcze nie podjął konkretnych działań w celu skupu interwencyjnego na rynku mleka.
Ze względu na epidemię koronawirusa sytuacja w polskim mleczarstwie stała się dramatyczna. "Tygodnik Poradnik Rolniczy" przeprowadził sondę wśród szefów polskich mleczarń na temat sytuacji w ich zakładach oraz pomysłach na rozwiązanie problemu. Poniżej prezentujemy fragment te sondy. Więcej można przeczytać w Tygodniku Poradniku Rolniczym (nr 14/2020 na str. 62–65) oraz na naszej stronie pod hasłem "Na ratunek mleczarniom"

Odebrać mleko od każdego rolnika

Prezes Wiera Pawluczuk
OSM Hajnówka

Popieram postulat zgłoszony przez prezesa Waldemara Brosia z KZSM skierowany do ministra rolnictwa. Uważam bowiem za bardzo zasadne uruchomienie mechanizmu interwencyjnego w postaci zakupów przez Agencję Rezerw Materiałowych określonej ilości odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła z przeznaczeniem na zapasy strategiczne. Odciążyłoby to rynek z nadwyżki produktów mleczarskich bowiem jest już on nasycony. Poza tym utrudnienia związane z epidemią koronawirusa ograniczają krajowy handel oraz utrudniają eksport. Już teraz obserwujemy spadek zamówień na nasze twarogi, które zwykle bardzo dobrze sprzedają się w okresie poprzedzającym święta wielkanocne. Gorzej się też sprzedają nasze sery twarde. Fatalne są też ceny chudego mleka przerzutowego – 52 grosze za litr. Dlatego uruchamiamy naszą małą proszkownię, bowiem sprzedaż tego mleka nie jest korzystna. Naszym podstawowym celem jest odebranie mleka od każdego naszego rolnika. Na rynkach światowych tanieje też odtłuszczone mleko w proszku, co dla mnie jest dziwnym zjawiskiem. Wszak w kryzysowych czasach proszek jest najlepszą, bo najtrwalszą formą przechowywania nabiału. Obecnie skupujemy około 160 tysięcy litrów mleka dziennie z ponad 800 gospodarstw. Nie obniżamy jeszcze ceny skupu, ale przygotowujemy rolników, że będziemy musieli wkrótce podjąć tę trudną decyzję. Posiadamy jeszcze jakiś mały zapas środków dezynfekcyjnych oraz maseczek, ale są trudności z ich nabyciem.


Należy jak najszybciej uruchomić Agencję Rezerw Materiałowych

Prezes Waldemar Paziewski
OSM Garwolin

Nie ma tutaj miejsca na zbędną dyskusję. Należy jak najszybciej uruchomić Agencję Rezerw Materiałowych, aby dokonała wykupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy strategiczne. Mamy olbrzymi kryzys i Unia powinna się zgodzić na przeprowadzenie takiej formy pomocy publicznej na rzecz polskiej branży mleczarskiej, której grozi katastrofa. Dziwię się, że jeszcze rząd nie podjął konkretnych działań, ale liczę, że się do nich zabierze. Minął już szczyt zamówień związany ze zgromadzeniem zapasów. Rynek jest nasycony, a trudności ze sprzedażą naszych wyrobów rosną. Uważam, że w obecnym kryzysie, w którym bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone, Agencja Rezerw Materiałowych powinna dysponować istotnymi zapasami odtłuszczonego mleka w proszku, masła oraz sera twardego. Jak na razie nie obniżamy ceny skupu, ale wszystko jest możliwe, bowiem sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Niewątpliwie, gdy dojdzie do załamania sprzedaży naszych wyrobów będziemy robili duże ilości mleka w proszku, aby przeczekać kryzys z jak najmniejszymi stratami. Musimy bowiem wypełnić statutowy obowiązek i odebrać surowiec z gospodarstw swoich członków. Dziennie skupujemy około 340 tysięcy litrów mleka od 960 dostawców. Posiadamy jeszcze odpowiedni zapas maseczek oraz płynów dezynfekcyjnych, ale topnieje on z dnia na dzień. Występują bowiem duże trudności z nabyciem tych produktów. 


Kryzys spowodowany koronawirusem jest już wyraźnie odczuwalny

Prezes Jerzy Skorupski
OSM Olecko

Odczuwamy już wyraźnie skutki kryzysu wywołane epidemią koronawirusa. Handel, a współpracujemy przeważnie z klasycznymi hurtowniami, zmniejszył zamówienia na nasze sery, masło, które sprzedajemy na terenie niemal całego kraju, a także na galanterię sprzedawaną na rynku lokalnym. Nasze sery poprzez hurtowników trafiają też do sieci handlowych. Inicjatywa KZSM wprowadzenia interwencyjnego zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku przez Agencję Rezerw Materiałowych na zapasy strategiczne jest, moim zdaniem, bardzo słuszna i rząd powinien ją jak najszybciej wprowadzić w życie. To może przyczynić się do poluźnienia rynku. Dysponujemy zapasem środków dezynfekcyjnych oraz maseczek. Skupujemy rocznie około 50 milionów litrów mleka od około 460 dostawców. Naszym celem jest zapewnienie odbioru mleka z każdego gospodarstwa. Jesteśmy jednak pewni, że będziemy musieli obniżyć cenę skupu mleka. Natomiast uruchomienie mechanizmu interwencyjnego może być dla nas swoistym kołem ratunkowym.

 

Sytuacja na rynku mleka pogarsza się z dnia na dzaień

Prezes Andrzej Minarczuk
OSM Kosów Lacki

Sytuacja na rynku artykułów mleczarskich pogarsza się z dnia na dzień. Jestem przekonany, że już zapowiedź działań polegających na zakupie przez Agencję Rezerw Materiałowych pewnej ilości masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku z przeznaczeniem na zapasy strategiczne przyczyniłaby się do uspokojenia rynku. Dlatego inicjatywa KZSM, aby minister Jan Krzysztof Ardanowski doprowadził do tych zakupów wręcz leje miód na moje serce. Nie obniżamy jeszcze ceny skupu i jak na razie jestem daleki od podjęcia takiej decyzji. Chociaż pogłębienie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa może do niej doprowadzić. Ale na pewno chcę utrzymać cenę na kwiecień na dotychczasowym poziomie, godząc się nawet na zły wynik finansowy. Skup mleka w naszej spółdzielni obecnie kształtuje się na poziomie około 200 tysięcy litrów dziennie od 624 gospodarstw. W 2019 roku skupiliśmy około 70 mln l mleka. Posiadamy odpowiedni zapas środków dezynfekcyjnych oraz maseczek. Zaś reżym związany z epidemią koronawirusa – łącznie z mierzeniem temperatury pracownikom – wprowadziliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce.

Sondę przeprowadził Krzysztof Wróblewski
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 07:33