StoryEditorWiadomości rolnicze

Na Wiosennych Targach w Olsztynie

28.04.2017., 16:04h
W kierowanym przez dyrektora mgr. inż. Damiana Godzińskiego Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie w dniach 22–23 kwietnia br. odbyły się IV Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajmy o ogrodach”. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i okolic. W tym roku 160 wystawców zaprezentowało na nich swoje wyroby i zwierzęta

Szkółkarze zaoferowali bogaty asortyment drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, kwiatów rabatowych i balkonowych, rozsad warzyw i ziół, maszyn i urządzeń do prac ogrodowych, wyposażenia i aranżacji ogrodów, produktów i rozwiązań z zakresu energii odnawialnej itp.

Co roku staramy się uatrakcyjnić naszą imprezę – powiedziała mgr inż. Urszula Anculewicz, komisarz targów. W tym roku takimi atrakcjami były pokazy aranżacji ogrodów, tarasów i balkonów, przeprowadzone przez architekta krajobrazu mgr inż. Joannę Wołejszo. Natomiast mgr inż. Jan Dziadkiewicz, szkółkarz z Sętala, przeprowadził pokaz cięcia i przygotowania do sadzenia drzewek i krzewów owocowych. Specjaliści zostali zasypami pytaniami, co potwierdziło celowość przeprowadzania takich pokazów. Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Olsztynie na stoisku przeprowadzała badania próbek gleb dostarczonych przez odwiedzających targi.

Dla najmłodszych

była wioska dziecięca, a dla starszych symulator dachowania. Na targach znalazły się także stoiska producentów i przetwórców żywności, szkół rolniczych i leśnych, ekspertów różnych instytucji i organizacji z otoczenia rolnictwa, a także przedstawicieli WMODR, którzy prowadzą doradztwo z zakresu nowoczesnych technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i rachunkowości, Wspólnej Polityki Rolnej oraz wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Swoje produkty i wyroby oferowali pszczelarze i rękodzielnicy.

Jarosław Jarociński prowadzący w Przyrownicy pod Łodzią gospodarstwo szkółkarskie na olsztyńskich targach oferował szczepione rośliny iglaste i liściaste, magnolie, borówki, jagody i azalie.

Szkółka Bylin w Wipsowie Olgi i Marcina Dąbrowskich oferowała między innymi: jeżówkę, piwonie, funkie, trawy i zioła.

Zaprezentowano

11 ogierów kryjących. Zdaniem mgr. inż. Jerzego Bancewicza, głównego specjalisty do spraw hodowli koni, owiec, kóz i drobnego inwentarza WMODR, były to brylanty hodowli. Jerzemu Bancewiczowi szczególnie do gustu przypadł gniady Perkoz wyhodowany przez Henryka Strzeleckiego w Łomży, a będący własnością Waldemara Sekścińskiego w Zajączkach. Wyróżniał się szczególnie swobodnym ruchem i harmonijną budową. Uwagę zwracał również zakupiony we Francji przez Andrzeja Kaweckiego z Morąga gniady Coquet de Gilbarlet, który jest potomkiem laureatów najważniejszych wystaw we Francji. Ojciec był wielokrotnie czempionem wystaw w Vittel i czempionem krajowym w 2009 roku. Ten francuski arden wzbudził podziw wiceministra Zbigniewa Babalskiego, który dość długo rozmawiał z Andrzejem Kaweckim. Prawidłową budową i pięknym ruchem uwagę zwracał także kary Salbon, wyhodowany w Stadninie Kopni Nowe Jankowice, a wydzierżawiony przez Zygfryda Schregela z Łomów. Typ konia sztumskiego reprezentował kary Wolbórz, wyhodowany przez Jana Magiera ze Starego Miasta, a będący własnością Iwony Trokowskiej z Dobrego Miasta.

Kierowana przez prof. Stanisława Milewskiego Katedra Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie zaprezentowała owce z jagniętami rasy Ile de france o użytkowości mięsno-wełnistej, merynosa barwnego oraz kozła rasy wizerskiej.

Dużym zainteresowaniem

cieszyły się także króliki ras: belgijski olbrzym szary, kalifornijski, wiedeński niebieski i nowozelandzki. Spośród gołębi największe zainteresowanie wzbudzili przedstawiciele rasy pulsujący starogardzki łabędź.

Komisja konkursowa w składzie: Robert Stopa – przewodniczący, Rafał Sobolewski i Justyna Całka-Orłowska – sekretarz, dokonała przeglądu i oceny wszystkich stoisk w poszczególnych sektorach.

Tytuł „Hit Targów” komisja przyznała P.H.U. „INTER-CONCEPT” Elżbiecie Idźkowskiej z Gdańska za funkcjonujący egzemplarz sauny ogrodowej w połączeniu z beczką saunową oraz szerszą ofertę saun i ekojacuzzi. W konkursie na „Najładniejsze stoisko” przyznano: I miejsce „Marmorama” Sp. z o.o. w Dywitach za niebanalne wykorzystanie wielkogabarytowych kamieni polnych na rzeźby przeznaczone do ogrodów; II miejsce P.H.U. „Piękny Ogród” Joanna Głąb z Wichrowa za prezentację bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych; III miejsce Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie za zaangażowanie i przygotowanie oryginalnej prezentacji z wykorzystaniem elementów związanych z historią regionu oraz bogatą ofertę dydaktyczną.

Bolesław Pilarek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 10:15