StoryEditorWiadomości rolnicze

Nalewajk: drób, mleko i owoce, w tym jabłka, to nasze produkty do Azerbejdżanu

17.12.2014., 16:12h
Polska ma do zaoferowania Azerbejdżanowi wysokiej jakości produkty rolno-spożywcze, w tym drób, mleko i owoce, a przede wszystkim jabłka – powiedział w poniedziałek w Baku dziennikarzom wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

„Azerbejdżan został przez nasz rząd wytypowany jako jeden z rynków, na których chcemy dywersyfikować nasz eksport” – powiedział Nalewajk, który do stolicy Azerbejdżanu przybył w delegacji z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.

„Jabłka, drób i mleko – lepszych od nas w Europie na tych rynkach nie ma” – podkreślił Nalewajk.

Wskazał, że Azerbejdżan, jeśli chodzi o wyroby pochodzenia zwierzęcego, wszystko importuje, głównie z Rosji i Turcji.

Podkreślił, że strona polska uzgodniła w tym roku świadectwa weterynaryjne na artykuły pochodzenia zwierzęcego, co potwierdza już obecność w azerbejdżańskich sklepach niektórych produktów, głównie serów twardych i kiełbasy. „Ponadto Azerbejdżan sprowadza trochę naszych słodyczy, a my orzechy” – dodał. Wzajemna wymiana handlowa produktów rolno-spożywczych wynosi obecnie 14 milionów euro, „co nas nie w pełni satysfakcjonuje” – zastrzegł Nalewajk.

Wiceminister rozmawiał w Baku na temat wymiany naukowej między różnymi instytutami. „Zaoferowaliśmy współpracę i przekazanie naszych doświadczeń, jeśli chodzi o transformację w przemyśle rolno-spożywczym” – dodał.

„Musimy jeszcze dogadać się i podpisać porozumienie między naszą Państwowa Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa i azerbejdżańskim odpowiednikiem Państwową Służbą Fitosanitarną celem wzmocnienia współpracy między instytucjami” – wskazał.

Dodał, że w poniedziałek w Baku został podpisany protokół 6. sesji komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Zauważył, że bardzo ważne jest zorganizowanie w Baku Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesu, na które z Polski przyjechało około 60 przedstawicieli różnych firm z branży budowlanej, transportowej, spożywczej, w tym mleczarskiej i sadowniczej, energetycznej, przemysłu obronnego i chemicznego. „My jesteśmy po to, żeby ustalić procedury administracyjne, a później do danego kraju wchodzi biznes, co umożliwia pracę przedsiębiorcom” – dodał.

Z Baku Karolina Cygonek (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. listopad 2024 13:16