Dotacje na rolniczy handel detaliczny i dla hodowców świń
Pod koniec grudnia 2020 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończy przyjmowanie wniosków na kilka kluczowych programów dotacji z PROW 2014-2020 lub innych form pomocy dla rolników.
Do poniedziałku 21 grudnia 2020 roku o wsparcie mogli ubiegać się rolnicy hodujący świnie , którzy utracili część dochodów w związku z wystąpienie wirusa ASF. To wsparcie jest wypłacane z pomocy covidowej. Jednak jak wskazują eksperci, wielu rolników niestety nie otrzyma takiego wsparcia. Dlaczego? O tym możesz przeczytać tu:
„Rekompensaty za ASF 2020 – wielu rolników nie ma szans na te dotacje”.
Chwilę później, bo do 24 grudnia rolnicy mogą składać wnioski o dotacje na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. W tym wypadku rolnik może otrzymać nawet do 500 tys. złotych (na przetwórstwo) lub do 100 tys. złotych (na RHD).
Kto może ubiegać się o takie wsparcie i na co można przeznaczyć pieniądze? Więcej na temat w artykule:
Po dotacje na małe przetwórstwo i RHD tylko do 24 grudnia. Ile pieniędzy można dostać?
Nawet 500 tys. złotych dotacji na inwestycje w gospodarstwa z obszaru Natura 2000
Z kolei do 30 grudnia 2020 roku można ubiegać się o dotacje na inwestycje w gospodarstwa rolne położone w obszarze Natura 2000. Kwota dotacji może wynieść do 200 tys. złotych, jeżeli pieniądze zostaną przekazane na zakup maszyn rolniczych lun bawet do 500 tys. złotych w przypadku inwestycji w budynki inwentarskie.
Bardzo istotne jest katalog maszyn rolniczych, na które można uzyskać dofinansowanie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w:
Natura 2000 – na jakie maszyny i budynki rolnik dostanie 500 tys. złotych dotacji?
Ćwierć miliona złotych dotacji na biznes na wsi
Do 31 grudnia 2020 roku jest czas na złożenie wniosku o dotacje na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich poza strefami ASF. Pierwotnie termin ten wygasał 30 listopada, ale ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa prezes ARiMR postanowiła przedłużyć termin naboru wniosków o dotacje na biznes na wsi o miesiąc.
Kwota dotacji na firmę na wsi wynosi od 150 do 250 tys. złotych, a jej wysokość jest uzależniona od liczby miejsc pracy stworzonych w ramach nowego przedsiębiorstwa. Co istotne, pieniądze można otrzymać na rozpoczęcie działalności w wielu dziedzinach – obejmują one aż ponad 400 kodów PKD. Chcesz poznać przykładowe z nich? Przeczytaj koniecznie artykuł:
Dotacje na założenie firmy na wsi. Komu ARiMR da 250 tys. złotych?
1500 złotych dofinansowania do komputera dla dzieci rolnika
Warto także pamiętać, że do 30 grudnia 2020 roku w biurach powiatowych ARiMR można składać wnioski o dofinansowanie na zakup komputera dla dzieci z rodzin rolniczych. Kwota dotacji wynosi 1500 złotych na rodzinę.
Żeby uzyskać wsparcie należy prowadzić gospodarstwo rolne oraz dość niskie dochody w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Na dodatek, z dotacji będą mogły skorzystać jedynie rodziny, w których co najmniej dwójka dzieci uczęszcza do szkoły.
Więcej szczegółów na ten temat można przeczytać w artykule:
1500 zł dotacji na komputer dla dzieci rolnika. Jakie warunki?
Na co jeszcze rolnicy mogą otrzymać dotacje?
W listopadzie i grudniu ARiMR ogłosiła nabor wniosków na kilka innych programów, które zakończą się w styczniu lub jeszcze później.
Rolnicy będą mogli dostać jeszcze dotacje na:
- modernizację gospodarstw rolnych – w obszarze nawadniania w gospodarstwie – nabór trwa do 28 stycznia 2021 r. a maksymalna kwota dotacji wynosi do 100 tys. złotych. Więcej na ten temat tu: „Dotacja na nawadnianie gospodarstw to niełatwe pieniądze. Jak rolnik może je dostać?”
- na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę – nabór od 29 grudnia 2020 r. do 26 lutego 2021 roku, gdzie można uzyskać maksymalnie 100 tys. złotych dotacji – więcej w artykule „Nawet 100 tys. złotych dofinansowania na płyty obornikowe i zbiorniki na gnojówkę”,
- na wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej – nabór do 13 stycznia 2021 r., gdzie kwota dotacji może sięgnąć nawet 500 tys. złotych
Paweł Mikos
Fot. Pixabay