Nawet 10 mln złotych na pożyczki dla gospodarstw rolnych z KOWR
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie udzielać rolnikom pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jeszcze w 2018 r. KOWR zamierza przekazać 10 mln złotych na pożyczki dla gospodarstw rolnych.
– To dobra wiadomość, to dobra informacja dla rolników – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Zdaniem przedstawicieli KOWR z dotychczasowych badań wynika, że korzystanie z prawidłowo zaciągniętej pożyczki, zwłaszcza długoterminowej, pozytywnie przekłada się na wyniki produkcyjne, efektywność działalności gospodarstw rolnych oraz ich dochody.
Pożyczka do 500 tysięcy złotych na 6 lat, z niskim oprocentowaniem
Z pożyczek będą mogli skorzystać rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne do 300 hektarów, które przeznaczą środki na działania rozwojowe i innowacyjne w zakresie np. produkcji roślinnej lub zwierzęcej, hodowli czy przetwórstwa produktów rolno-spożywczych.
– Proponowane rolnikom pożyczki będą udzielane w maksymalnej wysokości do 500 tysięcy złotych na 6 lat z możliwością przedłużenia do lat 10 – poinformował Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR. Z pożyczki od Ośrodka będzie można sfinansować do 80% kosztów realizowanego przedsięwzięcia.
Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie pożyczki dla rolników udzielanej przez KOWR rzeczywiście jest dość niskie i obecnie wynosi 2,85% w skali roku.
Do tego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pobiera z góry, przed uruchomieniem pożyczki opłatę prowizyjną w wysokości 1% kwoty udzielanej pożyczki. Podpisując umowę z KOWR można określić czy spłata pożyczki ma następować w ratach miesięcznych, kwartalnych czy rocznych.
- Oprocentowanie pożyczki dla rolników udzielanej przez KOWR ma wynosić 2,85% w skali roku (Fot. Pixabay)
Weksel „in blanco” jako zabezpieczanie kredytu
Ośrodek jako bezwzględne zabezpieczenie kredytu wymaga weksla „in blanco” wraz z deklaracją wekslową oraz pełnomocnictwa do dysponowania środkami z rachunku bankowego wnioskodawcy. Dodatkowym zabezpieczeniem pożyczki może być także hipoteka, gwarancja bankowa, poręczenie wekslowe, cesja wierzytelności, zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Wnioski o pożyczki ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będzie można składać w oddziałach terenowych KOWR, jednak ich rozpatrywaniem będą zajmować się zespoły ekspertów w centrali Ośrodka.
Powstanie Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa
Minister Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że chce, aby KOWR w przyszłości w jeszcze większym stopniu skupił się na wspieraniu rozwoju i innowacyjności polskiego rolnictwa. Minister zapowiedział, że KOWR ma odpowiadać za utworzenie Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa.
– Kiedy uporamy się z najważniejszymi, bieżącymi problemami skoncentrujemy się na działaniach innowacyjnych, inwestycyjnych – mówił szef resortu rolnictwa. – Ścisła współpraca w całym łańcuchu żywnościowym, „od pola do stołu”, to droga do rozwoju polskiego rolnictwa, a przyjazny i skuteczny system kredytowania temu sprzyja – podkreślił minister rolnictwa.
- Minister Jan Krzysztof Ardanowski (z lewej) przekonywał, że przyjazdy dla rolnika system kredytowania będzie sprzyjał rozwojowi polskiego rolnictwa (Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)
Paweł Mikos
Fot. Pixabay, MRiRW