Każdy rolnik ma obowiązek dostarczyć do biura powiatowego ARiMR spis zwierząt gospodarskich przynajmniej raz do roku. Takie prawo weszło w życie pod koniec października 2016 roku. Ma to na celu ułatwienie zwalczania chorób zakaźnych. Jednak o nowych obowiązkach wielu rolników nie wiedziało albo dowiedziało się dopiero w grudniu 2016 roku. Dlatego wielu gospodarzy nie przekazało do Agencji wymaganego spisu.
Wielu rolników nie wiedziało o spisie
Jak duży jest to problem świadczy fakt, że – jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza – tylko w Wielkopolsce aż 40% rolników nie sporządziło stosownego dokumentu. Z tego też powodu WIR wystosował apel do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz resortu rolnictwa z prośbą, aby gospodarzy, którzy nie dostarczyli spisu nie obejmowały żadne kary.
W liście Ewy Lach, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prezesa ARiMR, oficjalnie resort przychylił się do tej prośby. Dlatego też, „Tygodnik Poradnik Rolniczy” zapytał się przedstawicieli Agencji czy przychylą się do apelu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Nie będzie kar
– Sankcje karne wobec posiadaczy, którzy nie dostarczyli terminowo spisu zwierząt za 2016 rok nie będą miały zastosowania – poinformowało nas Biuro Prasowe ARiMR. Agencja tłumaczy to stanowiskiem ministerstwa, krótkim terminem między uchwaleniem a wejściem w życie ustawy oraz faktem, że informacja o nowym obowiązku dla hodowców zwierząt dotarła do nich z opóźnieniem.
Grzywna za niedostarczenie dokumentów do ARiMR
Biuro prasowe Agencji też dodaje, że zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 11 Ustawy z dnia 23 września 2016 roku o zmianie niektórych innych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, każdy kto będąc posiadaczem zwierzęcia gospodarskiego, nie dokonuje spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada lub nie umieszcza liczby zwierząt ustalonej podczas spisu w księdze rejestracji, lub nie przekazuje kierownikowi biura liczby i numerów zwierząt ustalonych podczas tego spisu w terminie określonym w art. 20a ust. 3 podlega karze grzywny. W praktyce oznacza to, że spisu należy dokonać najpóźniej do 31 grudnia danego roku i w ciągu tygodnika dostarczyć go do biura powiatowego ARiMR.
Warto przy tym pamiętać, że Agencja nie posiada uprawnień do karania grzywną, natomiast w przypadku nieprzestrzegania przepisów przez posiadaczy zwierząt, kieruje sprawy do organów ścigania.
Kto musi dokonać spisu?
Obowiązek sporządzenia rejestru zwierząt został nałożony na każdego hodowcę bydła, trzodychlewnej, owiec i kóz.
Możesz też pobrać instrukcję ARiMR jak należy wypełnić nowy formularz spisu stada zwierząt gospodarskich.
Możesz także pobrać sam formularz spisu stada.
pm