Warto pamiętać, że wypalanie traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych zabrania Ustawa o ochronie przyrody i o lasach. Za taki występek, kodeks wykroczeń przewiduje nawet 5 tys. zł grzywny. Osoba, która podpalając trawy spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia np. budynków, podlega pod kodeks karny, który w tym przypadku przewiduje karę więzienia od roku do 10 lat.
Jednakże ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może taką karę zwiększyć albo zmniejszyć. Nałożona przez Agencję sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać zmniejszona do 1%, jak i zwiększona do 5%.
Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas należne mu płatności mogą być obniżone nawet o 20%. W zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi, apeluje Państwowa Straż Pożarna. Z danych PSP wynika, iż na przełomie zimy i wiosny ubiegłego roku strażacy byli zaangażowani w akcje gaszenia pożarów traw aż 20 250 razy, najwięcej na terenie województw: śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. ms