Niedziela handlowa 2022 - kalendarz zakupów
Lista niedziel handlowych w 2022 roku przestawia się następująco:
- 30 stycznia 2022 r.,
- 10 kwietnia 2022 r.,
- 24 kwietnia 2022 r.,
- 26 czerwca 2022 r.,
- 28 sierpnia 2022 r.,
- 11 grudnia 2022 r.,
- 18 grudnia 2022 r.
Co to oznacza? Że na zakupy do galerii handlowej albo do supermarketu w niedzielne popołudnie nie wybierzemy się w okresie wrzesień-listopad, a ogólna liczba niedziel nie zmieniła się w stosunku dor oku 2020 i 2021. Zakupów nie dokonamy także w święta i w dni wolne od pracy.
Najwcześniej na takie zakupy wybierzemy się już 30. stycznia.
Powyższy kalendarz jest zgodny z ustawą z 2018 r., w związku z czym zakaz handlu w niedziele w 2022 roku nie obowiązuje w:
- kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
- niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
- ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Nowe prawo zaostrzające zakaz handlu wchodzi w życie już w lutym
Nowelizacja zaostrzająca zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać od lutego. Co się zmieni przeczytacie tutaj: Zakaz handlu w niedzielę zaostrzony. Co się zmieni?
Wiele sieci handlowych (zarówno spożywczych, budowlanych, księgarni i sklepów z zabawkami) przekształciło się w placówki pocztowe, dlatego ich sklepy były otwierane regularnie w każdy 7 dzień tygodnia. Od lutego 2022 r. będzie obowiązywał limit – miesięczne przychody z działalności pocztowej będą musiały osiągnąć poziom 40 procent.
Jakich sklepów nie dotyczy zakaz handlu?
Można śmiało powiedzieć, że większość z nas przyzwyczaiła się już do niedziel bez handlu. Mimo to warto wiedzieć, kiedy w 2021 roku będzie można zrobić zakupy w niedzielę? Czy zakaz handlu w niedzielę dotyczy także wiejskich sklepów?
Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę i święta
- stacji paliw płynnych,
- kwiaciarni,
- aptek i punktów aptecznych,
- lecznic dla zwierząt,
- placówek pocztowych,
- sklepów i platform internetowych,
- piekarni, cukierni i lodziarni,
- placówek skupu surowców rolniczych i mleka oraz sprzedających zamienniki maszyn rolniczych (tylko w okresie 1.06–30.09);
- gastronomii,
- placówek, w których handel prowadzony jest osobiście przez właściciela, co może dotyczyć wielu sklepików na wsiach.
Wspomniana nowela ustawy, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę rozszerza katalog wyłączeń od zakazu handlu. Dotyczy ona niedziel w okresie 1 czerwca do dnia 30 września, kiedy to będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.
Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay