StoryEditorCiekawostki

Niemal 1/3 gospodarstw rolnych zarządzana przez kobiety

15.10.2019., 14:10h
Z okazji Dnia Kobiet Wiejskich prezentujemy kilka ciekawych danych dotyczących roli kobiet w rolnictwie w Unii Europejskiej i w Polsce. Zwłaszcza, że w Polsce już niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie.  

W Polsce niemal 8 mln kobiet pracuje w rolnictwie!

Na 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich chcemy pokazać jak dużą rolę kobiety pełnią w rolnictwie.

Z danych Eurstatu z 2013 roku wynika, że 28% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez kobiety. Jak na tym tle wypada Polska? 

Nasz kraj pod względem liczby gospodarstw zarządzanych przez kobiety znajduje się na 8 miejscu ze średnią 29%. Na czele jest Łotwa i Litwa z odsetkiem 45% gospodarstw należących do kobiet. 

Na samym końcu są Niemcy (10%), Dania (8%), Malta (6%) oraz Holandia (5%). 

Natomiast z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku aż 7,7 mln kobiet pracowało w rolnictwie, w tym zarządzało gospodarstwami. 

A oto ile gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez kobiety (dane Komisji Europejskiej za Eurostatem) 
ile gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez kobiety

 

Przybywa gospodarstw zarządzanych przez piękną płeć

Komisja Europejska cieszy się, że po 2004 roku znacznie zwiększył się odsetek gospodarstw rolnych w Unii, którymi kierują kobiety. Jednak nie była to zasługa zmian strukturalnych czy zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, tylko wynikało to z rozszerzenia UE o kraje środkowo-wschodniej Europy, w tym Polskę, Rumunię czy kraje bałtyckie, gdzie wiele kobiet zajmuje się rolnictwem. 

 

Kobiety rządzą mniejszymi gospodarstwami, ale w nowych państwach UE jest to bardziej sprawiedliwe  

Z danych Eurostatu publikowanych przez Komisję Europejską wynika, że średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego zarządzanego przez kobietę w UE wynosi 6,4 ha. Dla porównania gospodarstwa zarządzane przez mężczyzn mają średnio powierzchnię 14,4 ha. 

Przekłada się to również na ekonomikę tych gospodarstw. Kobiety–rolniczki uzyskują dochód ok. 12 tys. euro z gospodarstwa, podczas gdy mężczyźni–rolnicy średnio uzyskują 40 tys. euro. 

– Te różnice nie są aż tak duże w nowych państwach członkowskich, gdzie kobiety uprawiają średnio około 3,4 ha w porównaniu do 6 ha w przypadku mężczyzn – podkreśla Komisja Europejska.

 

Młoda rolniczka niczym jednorożec

Komisja Europejska podaje, że problem ze starzeniem się społeczeństwa, w tym rolników dotyczy również kobiet. Według Eurostatu jedynie 4,9% rolników poniżej 35 roku życia to kobiety, w porównaniu do 6,4% dla mężczyzn.

Badania te pokazują także, że kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni, co dotyczy również rolnictwa. 

 

UE chce w większym stopniu ułatwiać kobietom zajmowanie się rolnictwem 

Komisja Europejska podkreśla, że system wsparcia dla rolnictwa oraz zmiany zachodzące w tym sektorze gospodarki mogą przyczynić się do większego zainteresowania się prowadzeniem gospodarstw rolnych przez kobiety. 
Z tego powodu część budżetu na rozwój wsi – w Polsce jest to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – jest kierowanych na dotacje dla młodych rolników oraz modernizację rolnictwa, w tym mechanizację i automatyzację. W praktyce oznacza to, że część prac w rolnictwie nie będzie już wymagała dużej siły fizycznej, a przez to będzie także bardziej atrakcyjna dla kobiet. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 04:36