– Nasze dochodzenie wykazało, że umowy między producentami mleka i mleczarniami w Niemczech mają długie czas trwania i okres wypowiedzenia – mówi Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt. – Ponadto rolnicy w Niemczech są generalnie zobowiązani do dostarczania mleka, które produkują wyłącznie do jednej mleczarni, z którą mają umowę. Praktycznie nie ma możliwości, aby rolnik mógł przenieść dostawy mleka do innej mleczarni. Jest to duży problem dla rolników oraz utrudnia powstawanie nowych mleczarń czy rozwój spółdzielni, które chcą rozszerzyć swoją działalność – dodaje.
Urząd krytykuję działania mleczarń, które uniemożliwiają dostawy mleka do inncyh spółdzielni niż ta, z która rolnik ma podpisaną umowę
Urząd krytykuje mleczarnie za to, że cena surowego mleka jest ustalona tylko po jego dostarczeniu i opiera się na cenach referencyjnych oraz systemach informacji rynkowej. A to, według Urzędu, jest krzywdzące dla rolników.
W swoim raporcie Bundeskartellamt proponuje mleczarniom prywatnym i spółdzielczym ustalenie nowych zasad współpracy z rolnikami produkującymi mleko. Urząd sugeruje podpisywanie nowych umów, w których byłby krótszy okres wypowiedzenia, nie byłoby obowiązku dostarczania mleka wyłącznie do spółdzielni mleczarskiej, której rolnik jest członkiem oraz ustalanie cen skupu mleka jeszcze przed dostawą.
Federalny Urząd Antymonopolowy prowadził postępowanie sprawdzające przeciwko Deutsches Milchkontor, jednej z największych spółdzielni mleczarskich w Niemczech. Jednak Urząd nie wyklucza postawienia zarzutów innym mleczarniom. pm