18 czerwca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Najnowsze ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w woj. mazowieckim. Jest to już 43. ognisko od początku występowania ASF w Polsce (czyli od połowy lutego 2014 r.), a 11. w tym roku.
11 ognisk ASF w trzech województwach
W ciągu zaledwie 10 dni nowe ogniska ASF u świń domowych wystąpiły aż w 3 województwach:
- 34. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 17 czerwca w gospodarstwie położonym w gmina Sarnaki, powiat łosicki, województwo mazowieckie, w którym utrzymywano 5 świń,
- 33. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 16 czerwca w gospodarstwie położonym w gmina Siemiatycze, powiat siemiatycki, województwo podlaskie, w którym utrzymywano 3 świnie,
- 32. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 15 czerwca w gospodarstwie położonym w gmina Nurzec Stacja, powiat siemiatycki, województwo podlaskie, w którym utrzymywano 8 świń,
- 31. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 13 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w którym utrzymywano 11 świń,
- 30. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 10 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 6 świń
- 29. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 10 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Konstantynów, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 3 świnie
- 28. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 11 świń.
- 27. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim, w których utrzymywano 2 świnie.
- 26. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 14 świń.
- 25. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 7 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 8 świń.
- 24. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 7 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim, w których utrzymywano 2 świnie.
Wszystkie gospodarstwa są położone w obszarach zagrożenia wirusem ASF. W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Jakie są przyczyny pojawienia się ASF w chlewniach?
Jak wskazuje Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej, wszystkie ogniska były w małych gospodarstwach hodujących od 3 do 14 świń. – Są to gospodarstwa bez bioasekuracji, niekiedy bez ogrodzenia, bez bram do gospodarstw i z nieszczelnymi drzwiami do budynków gospodarskich – mówi Radomir Bańko.
Jednoznacznej przyczyny zawleczenia wirusa do gospodarstw nie stwierdzono, ale podejrzewa się, że mógł on zostać przeniesiony wraz z zielonką. Więcej przeczytasz w artykule „Skąd się wzięły nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach”.
Należy zwiększyć odstrzał dzików, a na myśliwych będą nakładane kary
Radomir Bańko przekonuje także, że musi być kontynuowany odstrzał sanitarny dzików do poziomu 0,5 dzika na km2.
– Odstrzały cały czas trwają i być może moje rozporządzenie z marca o odstrzale sanitarnym będzie przedłużone na dalsze miesiące. Jest to dla myśliwych nakaz do odstrzału i ja już nic więcej w tej kwestii nie mogę zrobić – dodał.
Podczas spotkania z rolnikami Radomir Bańko zadeklarował, że w przypadku opieszałości myśliwych przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego nałoży na myśliwych kary.
pm. fot. pixabay