StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe prawo: umywalka i ręczniki jednorazowe w oborze i innych budynkach inwentarskich

14.09.2017., 16:09h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. W nowym rozporządzeniu opublikowanym 5 września 2017 r. wymaga się, aby w budynkach inwentarskich był m.in. zapewniony dostęp do umywalki z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Nie będzie można stosować progów w drzwiach do obory czy dopuścić do powstania grzyba na ścianie. 

W rozporządzeniu resort rolnictwa dał pół roku na dostosowanie gospodarstw do nowych regulacji – te zaczną obowiązywać od 6 marca 2018 roku. Zdaniem ministerstwa przyczyni się to zwiększenia bezpieczeństwa w pracy przy obsłudze zwierząt. A co zostało określone w nowym rozporządzeniu?

W budynkach inwentarskich powinna być umywalka, środki do dezynfekcji i ręczniki jednorazowe 


Po pierwsze, w pomieszczeniach inwentarskich należy utrzymywać  czystość i porządek oraz zapobiegać zagrzybieniu ścian i sufitów. W budynkach inwentarskich rolnik powinien także zapewnić dostęp do umywalki z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą, dozownikami ze środkiem do mycia i substancją do dezynfekcji rak oraz oddzielny pojemnikiem z ręcznikami jednorazowego użytku. 


Drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, a balustrada musi mieć 1,1 metra

Zmiany dotyczą także rolników, którzy planują wybudowanie lub przebudowę budynków inwentarskich. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nie można umieszczać progów w drzwiach i wrotach, na ciągach komunikacyjnych oraz w przejściach. Drzwi powinny być tak montowane, aby otwierały się na zewnątrz i miały zabezpieczenia przed samoczynnym zamykaniem się. W nowych budynkach studzienki oraz kanały odprowadzające ścieki, gnojówkę̨ i gnojowicę powinny być zabezpieczone pokrywami lub rusztem zabezpieczającymi przed wpadnięciem.

Jeżeli nowy lub przebudowany budynek będzie posiadał poddasze użytkowe, należy zabezpieczyć otwory w stropach i ścianach służące do zrzucania pasz i słomy. Powinny być one być chronione balustradą wysoką  co najmniej na 1,1 m.

Kojce dla świń także uregulowane

Ministerstwo rolnictwa chce, aby w pomieszczeniach, w których utrzymuje się świnie, były stosowane kojce o takiej konstrukcji, która umożliwia podawania paszy spoza kojca, odseparowanie prosiąt od lochy bez konieczności wchodzenia do części pomieszczenia przeznaczonego dla lochy.

Jakie powinno być ogrodzenie dla zwierząt hodowanych w systemie otwartym?

W przypadku zwierząt utrzymywanych w systemie otwartym należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie wybiegu wraz z wyjściami ewakuacyjnymi. W tym systemie powinna być zapewniona także odłownia, czyli wydzielone pomieszczenie, która umożliwia bezpieczne wykonanie zabiegów weterynaryjnych i zootechnicznych.

Nowe regulacje dotyczące zwierząt futerkowych i jeleniowatych

Nowe prawa szczegółowo określa obsługę zwierząt uznanych za niebezpieczne. Uregulowano też warunki obsługi zwierząt futerkowych, jeleniowatych i strusi utrzymywanych w warunkach gospodarczych.

pm. fot. pixabay

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 08:49