StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe Prawo wodne w zawieszeniu

02.01.2017., 14:01h
Nowe Prawo wodne nie weszło w życie, tak jak planowano, 1 stycznia 2017 r. Parlament przyjmie je najwcześniej w pierwszym kwartale br. – zapowiada Ministerstwo Środowiska.

Projekt ustawy 18 października ub.r. został przyjęty przez Radę Ministrów. Do projektu wprowadzano poprawki, które uzgodniła Rada Ministrów. Dotyczą np. utrzymania stawek opłat za wodę na poziomie z 2016 roku. Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, zapowiada, iż nie oznacza to, że ceny dla odbiorców nie wzrosną, ponieważ stawka za pobór wody to jedna kwestia, a cena dla odbiorcy – druga. Wysokość cen dla odbiorców ustalają bowiem firmy wodociągowe.

Nowa ustawa niesie ze sobą dwie główne zmiany. Przede wszystkim polskie prawo zostanie dostosowane do przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej obowiązującej w UE, a także do dyrektywy azotanowej. To warunek konieczny do skorzystania ze środków unijnych przeznaczonych na przykład na ochronę przeciwpowodziową.

Druga zmiana związana jest z uporządkowaniem rozproszonego na wielu szczeblach systemu zarządzania gospodarką wodną oraz wzmocnienie roli państwa w nadzorze nad zasobami wodnymi. Powołana ma zostać nowa jednostka odpowiedzialna za przejrzyste finansowanie inwestycji wodnych oraz pozyskiwanie środków finansowych na ich realizację. Będzie nią Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Na wprowadzenie Ramowej Dyrektywy Wodnej Polska miała czas do 31 grudnia 2016 r. Aby nie narazić się KE, opóźnienie we wdrożeniu pełnej Ramowej Dyrektywy Wodnej powinno być jak najmniejsze. Umożliwi to uruchomienie środków z perspektywy finansowej 2014–2020 na programy środowiskowe. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:17