StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowy podatek uderzy w rolników. Kto zrzuci się na 30 mln zł?

06.07.2021., 16:07h
Już wkrótce ma pojawić się nowy podatek, który dotknie sektor rolniczy. Z wyliczeń wynika, że z podatku od środków ochrony roślin do budżetu trafi dodatkowe 30 mln złotych. Kogo i kiedy dotknie nowa danina?

Podatek od pestycydów zapłacą firmy chemiczne, ale ostatecznie koszty poniosą rolnicy

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wyraża sprzeciw wobec planów nałożenia opłaty od wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Opłata ma wynieść 1% od obrotów i być przeznaczana na promocję rolnictwa ekologicznego. Taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym, który jest obecnie w konsultacjach społecznych.

W opinii Federacji nałożenie opłaty na podmioty wprowadzające środki ochrony roślin do obrotu spowoduje wzrost ich ceny, czego konsekwencje finalnie poniosą rolnicy. Dlatego apeluje do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa, o wycofanie z projektu tego zapisu.

Sikora: rozwój rolnictwa ekologinczego jest potrzebny, ale nie kosztem tradycyjnego rolnictwa

Marian Sikora, przewodniczący FBZPR, zwraca uwagę, iż rozwój rolnictwa ekologicznego jest potrzebny, ale nie może odbywać się kosztem rolnictwa konwencjonalnego. W jego opinii dotowanie jednego sektora produkcji kosztem innego nie jest zgodne z zasadami uczciwej konkurencji. Natomiast wprowadzenie dodatkowych opłat przyczyni się do zmniejszenia dochodów gospodarstw, które ucierpiały w ostatnim czasie z powodu zawirowań rynkowych spowodowanych pandemią koronawirusa, a w niedalekiej przyszłości będą musiały się zmierzyć z wyzwaniami strategii „Od pola do stołu”.

Rząd liczy, że podatek od środków ochrony roślin pomoże w promocji ekożywności 

Federacja nie zgadza się z celem wprowadzenia opłaty, jaki przyświeca jej pomysłodawcom. Jak wynika z oceny skutków wprowadzenia tej regulacji zawartej w projekcie ustawy, zwiększenie obciążeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin ma obniżyć ich wykorzystanie, a jednocześnie zwiększyć popyt na produkty rolnictwa ekologicznego. Takie z kolei m.in. są cele przyjętego Zielonego Ładu. Zdaniem FBZPR, takie wnioski są bezzasadne i niepoparte żadnymi wyliczeniami. Sikora podkreśla, że środki ochrony roślin przeznaczone są do ochrony przed organizmami szkodliwymi, a rolnicy stosują je w uzasadnionych i określonych przypadkach.

Co roku do budżetu ma trafiać 30 mln złotych z podatku od pestycydów  

Pomysłodawcy tej opłaty wzorowali się na rozwiązaniach stosowanych już m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, na Węgrzech, w Norwegii, Szwecji oraz we Włoszech. Założono, iż rocznie w Polsce sprzedaje się środki ochrony roślin za 3 mld zł. Przy uwzględnieniu opłaty na poziomie 1% uzyskiwano by z niej 30 mln zł rocznie. Te wyliczenia oparto na danych zawartych w publikacji pt. „Rynek środków produkcji dla rolnictwa – stan i perspektywy” nr 47 z maja 2020 r. opracowanej przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.

Z założenia całość tej opłaty ma być wykorzystywana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na realizację programu żywności ekologicznej w przedszkolach i szkołach. W ramach programu będą organizowane cyklicznie dni z produktami ekologicznymi w wytypowanych placówkach. Dzieci będą miały wtedy okazję spożyć takie produkty oraz otrzymać informacje na ich temat.

Przewiduje się, że projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 10:05