Od 1 października 2017 roku zaczną obowiązywać przepisy nowego prawa o emeryturach. Zgodnie z nimi powszechny wiek emerytalny dla kobiet wyniesie 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Poza wiekiem emerytalnym rolnicy, żeby przejść na emeryturę, muszą posiadać minimum 25-letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie już „wcześniejszych” emerytur rolniczych
Z jednej strony jest to obniżenie wieku emerytalnego z docelowych 67 lat, jakie zostały wprowadzone w 2013 roku. Z drugiej strony, jedynie do końca 2017 roku rolnicy będą mogli skorzystać z tzw. „wcześniejszej” emerytury. Ta daje możliwość rolnikom przejścia wcześniej na emeryturę – kobietom po skończeniu 55. roku życia, a mężczyznom po 60. roku życia. Żeby jeszcze skorzystać z wcześniejszej emerytury, gospodarz poza ukończeniem odpowiedniego wieku musi także posiadać co najmniej 30 lat ubezpieczenia w systemie emerytalno-rentowym rolników oraz musi zaprzestać działalności rolniczej. Od 1 stycznia 2018 roku rolnicy utracą możliwość przechodzenia na „wcześniejszą” emeryturę.
Od 1 października 2017 roku zmienią się także świadczenia związane z częściowymi emeryturami rolniczymi. Każdy rolnik, który miał ją przyznaną przed październikiem, będzie miał ją zamienioną z urzędu na emeryturę rolniczą w powszechnym wieku emerytalnym.
Jednak dla niektórych rolników – chociaż niewielu – może to oznaczać obniżenie świadczeń. Do tej pory wysokość tej emerytury wynosiła 50% sumy części składkowej i uzupełniającej. Po przekształceniu emerytury częściowej na tę w wieku powszechnym, część uzupełniająca może zostać zawieszona przez KRUS. Stanie się tak, jeżeli rolnik dalej będzie prowadzić działalność rolniczą.
„Może się zdarzyć, że emeryt, który osiągnął wiek emerytalny, a nie zaprzestał działalności rolniczej, po zmianie częściowej emerytury rolniczej na emeryturę rolniczą będzie otrzymywał do wypłaty tylko część składkową świadczenia, która będzie niższa niż częściowa emerytura”, informuje minister rolnictwa samorząd rolniczy. pm