StoryEditorSpis rolny

O co rachmistrz zapyta rolnika podczas spisu rolnego 2020?

06.09.2019., 14:09h
W przyszłym roku odbędzie się powszechny spis rolny. Każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne będzie musiała odpowiedzieć na pytania zadane przez rachmistrza. Jakie dane rolnik będzie musiał przekazać? 

Powszechny spis rolny odbędzie się do września do listopad 2020 roku i jest obowiązkowy

W sierpniu 2019 roku prezydent podpisał ustawę o powszechnym spisie rolnym.
Powszechny spis rolny zostanie przeprowadzony na terytorium całej Polski od 1 września do 30 listopada 2020 roku według stanu na 1 czerwca 2020 roku.  
Spisem rolnym będą objęte gospodarstwa indywidualne i gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne.
Co istotne, udział w spisie rolnym jest obowiązkowy i gospodarz musi udzielać dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. 

 

3 sposoby na wzięcie udziału w spisie rolnym

Biorąc udział w spisie rolnym, można wybrać jedną z trzech metod przekazania danych o gospodarstwie: 

  1. poprzez samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego,
  2. w ramach wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, 
  3. w trakcie bezpośredniego wywiadu przeprowadzanego przez terenowego rachmistrza spisowego.

Rolnik musi udzielić odpowiedzi rachmistrzowi terenowemu

Jeżeli rolnik nie dokonał spisu za pośrednictwem Internetu lub podczas wywiadu telefonicznego, nie może odmówić przekazania danych w formie bezpośredniego wywiadu. Należy pamiętać, że rachmistrz terenowy w czasie bezpośredniego wywiadu z rolnikiem musi mieć umieszczony w widocznym miejscu identyfikator. Na plakietce musi znajdować się m.in. imię i nazwisko oraz zdjęcie tego rachmistrza, nazwa i logo wojewódzkiego biura spisowego oraz określenie terenu gminy, na którym może on przeprowadzić spis.  

Jeśli masz wątpliwości, to sprawdź dane rachmistrza spisowego

Rolnik może zweryfikować tożsamość rachmistrza, kontaktując się z gminnym lub wojewódzkim biurem spisowym. Warto to uczynić w razie jakichkolwiek podejrzeń, bo zapewne będzie wiele prób wyłudzenia danych pod pretekstem przeprowadzenia spisu. 

Co ważne, rachmistrzem terenowym może zostać jedynie osoba pełnoletnia, niekarana, z wykształceniem co najmniej średnim, która ponadto zamieszkuje na terenie gminy, w której ma przeprowadzać spis. Dzięki temu jest duża szansa, że rolnik będzie znał rachmistrza osobiście. 

 

Jakie dane rolnik będzie musiał podać podczas powszechnego spisu rolnego? 

Podczas spisu rolnego gospodarz będzie musiał przekazać informacje dotyczące: 

  • danych osobowych użytkownika gospodarstwa, 
  • sposobu użytkowania gruntów, 
  • powierzchni zasiewów, 
  • stosowanych form nawożenia, 
  • wykorzystywania środków ochrony roślin, 
  • pogłowia zwierząt gospodarskich, 
  • liczby budynków gospodarskich, 
  • liczby i mocy ciągników rolniczych i innych maszyn  rolniczych. 

Należy także podać informacje na temat sprzedaży wytworzonych w tym gospodarstwie produktów rolnych, jakim dochodem dysponuje gospodarstwo domowe rolnika i w jakiej części jest to dochód z działalności rolniczej, a w jakiej z działalności pozarolniczej, pracy najemnej czy emerytury i renty. Dokładny wykaz danych, o które rolnicy będą pytani w czasie spisu, można znaleźć na naszej stronie tu: 

Wykaz danych zbieranych w powszechnym spisie rolnym 2020. 

Na przeprowadzenie spisu rolnego państwo wyda łącznie do 243 mln zł. 

Podczas spisu rolnego należy podać m.in. liczbę ciągników rolniczych według mocy silnika, ładowarek teleskopowych według mocy silnika czy liczbę kombajnów zbożowych
Podczas spisu rolnego należy podać m.in. liczbę ciągników rolniczych według mocy silnika, ładowarek teleskopowych według mocy silnika czy liczbę kombajnów zbożowych
 

Paweł Mikos 
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 09:57