Jest porozumienie w sprawie przyszłej WPR. Jakie będą zmiany dla rolników?
Po ponad trzech latach negocjacji Komisja, Rada i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie przyszłej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Kraje członkowskie mają czas do końca roku, by dopracować swoje plany strategiczne.
Na jakie dotacje będą mogli liczyć rolnicy, a na czym będą mogli stracić i co będzie największym utrudnieniem w działalności rolniczej?
Czy nowy podatek od pestycydów dotknie rolników?
Rząd chce wprowadzić dodatkowy podatek, tym razem od środków ochrony roślin. Zdaniem resortu rolnictwa, taka danina miałoby przyczynić się do większego zainteresowania rolników produkcją ekologiczną.
– Rozwój rolnictwa ekologicznego jest potrzebny, ale nie powinien odbywać się kosztem rolnictwa konwencjonalnego – podkreśla Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Ze wstępnych szacunków wynika, że rolnicy mieliby rocznie zapłacić na ten cel łącznie 30 mln złotych. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początki 2022 roku.
Mniej hektarów z traw, ale więcej pasz
Jak z mniejszej powierzchni uzyskać użytków zielonych uzyskać więcej i dobrej jakości pasz dla krów? Doskonale wiedzą o tym w rodzinnym gospodarstwie państwa Tokarewiczów spod Braniewa. Tajemnica tkwi m.in. w dbałości o glebę oraz dobrze odpowiednich mieszanek, ale nie tylko.
Zetor Major CL 80 po lifcie
Ciągnik Zetor Major CL 80 to prawdziwy hit sprzedaży czeskiego producenta. W Polsce odpowiada za niemal 40% sprzedaży naszych południowych sąsiadów. Z tego powodu Zetor zdecydował się na odświeżenie tego modelu. Traktor ma być jeszcze bardziej komfortowy dla rolnika, jak również ma spełniać normy czystości spali Stage V.
Ja można zaoszczędzić nawet 1 mln złotych na budowie obory?
Szybszy i wygodniejszy dój, to jedna z zalet zmiany systemu utrzymywania krów mlecznych z uwięziowego na wolnostanowiskowy. Tak uważają, Jolanta i Mariusz Piątkowie spod Siemiatycz. Przy okazji zdradzają jak udało im się oszczędzić około 1 mln złotych przy budowie nowej obory.
Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy prosto do domu
Jeśli jeszcze nie masz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", to możesz go zamówić z dostawą prosto do domu. Zwłaszcza, że teraz pierwszy miesiąc czytasz tylko za 1 zł! Na dodatek zyskasz wiele korzyści – sam sprawdź:
Zamów Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Paweł Mikos