StoryEditorPolska

Obrót ziemią rolną będzie łatwiejszy. Ale tylko trochę

04.06.2019., 16:06h
Łatwiej będzie można sprzedać ziemię na wsi do 1 ha, skrócony zostanie okres, po którym można sprzedać ziemię czy uproszczenie niektórych procedur związanych ze sprzedażą ziemi. To są główne zmiany w prawie jakie za chwilę wejdą w życie. 

We wtorek 28 maja 2019 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Główna zmiana jaka została wprowadzona w nowym prawie to zwiększenie powierzchni działki ziemi rolnej, którą można sprzedać osobie niebędącej rolnikiem bez zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zamiast 0,3 ha (3 tys. m2) będzie to do 1 ha.  

Łatwiej będzie zamieszkać na wsi. Jakie mogą być tego skutki?

Jak wielokrotnie podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, taka zmiana to ukłon w stronę osób, które nie są związane z rolnictwem, ale chciałyby osiedlić się na wsi i poza domem mieć również kawałek swojego sadu i części ziemi, gdzie będą mogły uprawiać własne warzywa. Według resortu rolnictwa ma to także przyczynić się do powstawania zwartej zabudowy na obszarach wiejskich.

Ministerstwo rolnictwa uważa, że większość z tych nieruchomości rolnych do 1 ha nie ma większego znaczenia dla poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, a za to może pozwolić rolnikom pozyskać dodatkowe fundusze na rozwój gospodarstwaJednak należy zwrócić uwagę, że KOWR w przypadku takiej transakcji będzie miał dalej prawo pierwokupu tej nieruchomości

Obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na nowo nabytej ziemi zostanie skrócony do 5 lat

Niezwykle istotną zmianą dla rolników będzie krótszy okres obowiązkowego prowadzenia działalności rolniczej na nieruchomości nabytej. Do tej pory było to 10 lat, a po zmianach ma wynieść 5 lat. Przed upływem 5 lat nie będzie możliwości sprzedaży tej ziemi rolnej. W praktyce, zarówno okres 10-, jak i 5-letni miał zatrzymać skupywanie ziemi rolnej do spekulacji czy traktowania jej jako lokaty kapitału. Żeby sprzedać ją wcześniej konieczna będzie akceptacja ze strony KOWR-u. 

Ułatwieniem dla rolników ma być także kwestia dokumentów potwierdzających osobiste prowadzenie gospodarstwa przez rolnika. Dotychczas konieczne było uzyskanie poświadczenia takiej działalności przez wójta czy burmistrza. Teraz wystarczy jedynie oświadczenie pisemne samego rolnika. 

Od kiedy mniej formalności przy przekazaniu ziemi bliskim?

Nie będzie już wymagana zgoda Dyrektora  Generalnego KOWR-u na przekazanie ziemi rolnej osobom bliskim, w tym także pasierbom czy rodzeństwu rodziców. Taki dokument nie będzie również potrzebny jeśli właścicielem ziemi rolnej zostaje się w wyniku postępowania egzekucyjnego, na skutek podziału majątku wspólnego po rozwodzie czy w wyniku podziału spadku. 

Z rygorów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostaną wyłączone także nieruchomości rolne położone w granicach administracyjnych miast, co ma ułatwić i przyspieszyć oddawanie domów i budynków mieszkalnych. 

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od połowy czerwca 2019 roku. 


Paweł Mikos
fot. Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:18