StoryEditorWiadomości rolnicze

Ogromne protesty rolników w Niemczech. Farmerzy mają dość! [FOTO]

12.07.2022., 16:07h
Protesty rolników przybierają na sile. Po manifestacjach w Holandii, na ulice wyszli niemieccy farmerzy. Obawiają się masowych likwidacji gospodarstw po tym, jak rząd zaostrzył przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Szerokim echem w świecie odbiły się protesty holenderskich rolników przeciwko redukcji azotu i metanu, o których pisaliśmy TUTAJ. Po zamieszkach w Holandii, w miniony weekend zaprotestowali także farmerzy w Niemczech. Zablokowali autostrady, drogi szybkiego ruchu i mosty.

Okazali w ten sposób swój sprzeciw wobec nowego rozporządzenia, uchwalonego w piątek przez Radę Federalną w sprawie wdrożenia nowego wskaźnika pomiaru azotanów. W praktyce przepisy mocno ograniczyłyby stosowanie nawozów i doprowadziły do upadku wielu gospodarstw. 

Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia rolników Landwirtschaftverbinde Deutschland jest to kolejna potężna interwencja polityczna w zrównoważoną produkcję żywności.

- Rolnikom grożą wywłaszczenia, włącznie z zakazami wykonywania zawodu - wyjaśnia stowarzyszenie.

 

W Niemczech ubyło 45 proc. gospodarstw

Landwirtschaftverbinde Deutschland wyjaśniał w komunikacie kilka dni temu, po protestach w Holandii, że podobne zakazy obejmą niemieckich rolników. W Holandii chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji amoniaku – 30 proc. rolników musiałoby zrezygnować z gospodarstw i hodowli zwierząt.

Tym samym wymogiem zagrożone jest niemieckie rolnictwo, tylko "nie jest to oczywiście, odważnie i publicznie jak w Holandii, ale trochę bardziej elegancko, czarująco i bardziej potajemnie przygotowane".



Przedstawiciele rolników ostrzegają, że po cichu wdrażane są nowe rozporządzenia, zagrażające istnieniu gospodarstw. Przypominają, że w 2000 r. w Niemczech było 470 tys. gospodarstw, teraz jest ich 45 proc. mniej. 



Niemieccy rolnicy protestują przeciwko masowej likwidacji gospodarstw

Niemieccy rolnicy uważają, że stan faktyczny zanieczyszczenia środowiska się nie pogorszył, a jedynie nowa dokumentacja pogorszy pozycję rolników w Brukseli i zmusi ich do kolejnych zmian oraz ograniczenia produkcji. 

LsV podkreśla, że na 700 punktów pomiarowych obecnie jedynie 128 przekracza dopuszczalny poziom azotanów. Natomiast po zmianie przepisów ponad 300 punktów przekroczy normy i zostanie uznana za obszary czerwone.


Rolnicy LsV obawiają się więc masowych likwidacji gospodarstw w Niemczech, zmniejszenia produkcji żywności i wzrostu uzależnienia od importu. 

oprac. ksz, dkol, Fot. LsV NRW/ Land schafft Verbindung SH+HH e.V.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 17:14