Na jakie zadania OSP mogą uzyskać dotacje?
W połowie sierpnia 2019 rok weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Jej dwa główne założenia to usankcjonowanie zadań dodatkowych, którymi i tak zajmują się na co dzień strażacy ochotnicy oraz możliwość uzyskiwania dotacji przez OSP.
Od teraz do zadań ochotniczych straży pożarnych ma należeć nie tylko walka z pożarami, klęskami żywiołowymi czy innymi zagrożeniami, ale także realizowanie zadań o charakterze społeczno-edukacyjnym. Do takich zadań zaliczono m.in.:
- organizacja akcji służących propagowaniu uprawiania sportu i aktywności fizycznej, zwłaszcza takiej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanych podczas działań ratowniczych;
- organizowanie akcji oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- prowadzenie zajęć propagujących zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym;
- upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
5000 złotych dotacji dla OSP
Jednostki OSP będą mogły pozyskiwać dotacje na te zadania z budżetu państwa, od jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w tym stowarzyszenia, fundacje czy instytucje ubezpieczeniowe. Minister spraw wewnętrznych będzie co roku określać jak wysoka może być taka dotacja z budżetu państwa.
W 2019 roku będzie to po 5 tys. zł na OSP.
Ochotnicze straże pożarne będą mogły uzyskać dotacje m.in. na propagowanie zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym (Fot. Paweł Mikos)
Wniosek o dotacje OSP muszą złożyć do 10 września
Żeby uzyskać taką dotację OSP muszą złożyć odpowiedni wniosek do komendanta powiatowego PSP. Mają na to czas jednak tylko do wtorku 10 września 2019 r.
Sam wniosek jest bardzo prosty i liczy tylko 2 strony. Należy w nim min wpisać dane jednostki OSP oraz poinformować jakie zadania w najbliższym czasie jednostka chce przeprowadzić i jaki będzie koszt każdej z zaplanowanych akcji. Do tego należy również podać czy OSP posiada wkład własny lub z innych źródeł na organizację przedsięwzięć i jak wysoką dotację z budżetu państwa na dane zajęcia potrzebuje. Taki wniosek musi jeszcze uzyskać opinię komendanta powiatowego PSP.
Sam wniosek oraz wzór jak go należy wypełnić można pobrać na stronie www.tygodnik-rolniczy.plw poniższych linkach:
82 mln zł to łączna kwota zabezpieczona przez rząd na dotacje dla OSP w 2019 roku
Paweł Mikos