Dwa ciągniki rolnicze z Danii w dobrej cenie
Dwóch rolników z gminy Stary Zamość chcieli kupić 2 ciągniki rolnicze poprzez Internet. Mężczyźni znaleźli odpowiednie ogłoszenie, w którym zaoferowana dwa traktory za łączną kwotę ponad 24 tys. złotych. Co prawda, w ogłoszeniu była informacja, że za ciągniki należy zapłacić całą kwotę z gór, to gospodarzom udało się ustalić z oferentem drogą mailową, że zapłacą połowę, a dugą dopiero przy odbiorze maszyn.
Rolnicy przelali zaliczkę na wskazany numer konta, po czym otrzymali na maila umowę kupna-sprzedaży. Na niej jako sprzedający została wskazana firma z siedzibą w Danii. To nie wzbudziło większych podejrzeń u rolników, ponieważ w umowie zostały wyszczególnione adres i telefon formy oraz nazwisko osoby reprezentującej przedsiębiorstwo.
Traktory utknęły na granicy i czekają na oclenie
Następny kontakt z oferentem, to był już SMS od niego, w którym poinformował gospodarzy, że obie maszyny utknęły na granicy i żeby mógł dopełnić wszystkich formalności oraz przejść kontrolę celną, to muszą jednak już teraz zapłacić drugą połowę sumy za ciągniki. Kiedy tylko pozostała kwota została przelana na konto, to otrzymali jeszcze jednego SMS-a, że ciągniki czekają już tylko na oclenie.
Jednak następnego dnia nie mogli już dodzwonić się do sprzedawcy. Na dodatek oferta internetowa została usunięta.
Kara 8 lat więzienia za oszustwo
Wówczas to mężczyźni zrozumieli, że prawdopodobnie zostali oszukani i 21 marca poinformowali o zdarzeniu Komendę Miejską Policji w Zamościu.
– Obecnie funkcjonariusze prowadzą czynności, które umożliwią odnalezienie oszusta i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej przed sądem – mówi asp. Dorota Krukowska-Bubiło, oficer prasowa KMP w Zamościu.
Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Jak nie zostać oszukanym podczas zakupów przez Internet?
Jednocześnie policja podaje kilka porad, które mogą pomóc ograniczyć ryzyko zostanie oszukanym podczas zakupów przez Internet.
Podstawowa zasada, to aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedawców i korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
Warto także dobrze sprawdzić sprzedawcę jeszcze przed dokonaniem zakupu – jakie są opinie na jego temat w Internecie, jak długo posiada konto na danym serwisie czy jakie miał poprzednie transakcje.
Wiarygodność sprzedawcy potwierdza także możliwość zapłacenia za towar dopiero przy odbiorze.
Policja przestrzega także przed przesyłaniem komukolwiek kserokopii swoich dokumentów.
Co zrobić, kiedy już zostaniemy oszukani?
Policja doradza, aby jak najszybciej poinformować o tym administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz zachować dokumenty związane z transakcją, w tym dowód przelewu na konto czy korespondencję mailową lub SMS-ową.
Należy też jak najszybciej poinformować najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze będą potrzebowali takich informacji, jak:
- data i numer aukcji czy transakcji,
- co było przedmiotem transakcji i za jaką cenę,
- nazwę konta sprawcy, który oszukał,
- jego adres e-mailowy,
- sposobu kontaktu ze sprzedawcą ,
- sposób zapłaty za towar.
Paweł Mikos
Fot. archiwum