StoryEditorWiadomości rolnicze

PAMIĘTAMY o tych, którzy odeszli

01.11.2019., 07:11h
W ciągu ostatniego roku rolnictwo stało się uboższe. Niestety odeszło wiele wspaniałych osób związanych z rolnictwem i wsią. W ten szczególny dzień chcemy symbolicznie pokazać, że pamiętamy o nich. Niech spoczywają w pokoju.

W ciągu ostatniego roku odeszło kilkoro osób znanych w całym kraju z zaangażowania w poprawę sytuacji rolników i zwiększenia efektywności polskiego rolnictwa. Wśród nich byli m.in.:

 

Andrzej Frąckowiak – działacz Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Po ciężkiej chorobie 10 grudnia 2018 roku odszedł Andrzej Frąckowiak. 

Przez wiele lat był aktywnym członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w tym przewodził Radzie Powiatowej WIR w Szamotułach. Z ramienia WIR był również delegatem w Krajowej Radzie Izb Rolniczych oraz Radzie Społecznej przy KOWR w Poznaniu. 

Jego zaangażowanie w rozwój produkcji trzody chlewnej, przez kilka lat był przewodniczącym Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, a aż do śmierci pełnił funkcję członkiem Komisji tego funduszu jako przedstawiciel rolników. 

– Jego zaangażowanie w sprawy rolnictwa i ogromna wiedza stanowiły nieocenione wsparcie dla nas wszystkich. Zawsze powtarzał, że „musimy walczyć o warsztat pracy rolników – ziemię, bo to jest najcenniejsze co mamy” – wspominają współpracownicy z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

 Andrzej Frąckowiak zmarł 10 grudnia 2018 roku

  • Andrzej Frąckowiak zmarł 10 grudnia 2018 roku.

  

Sylwester Imiołek – niesamowity hodowca bydła spod Łowicza

10 lutego 2019 roku w wieku zaledwie 41 lat nagle odszedł Sylwester Imiołek z Krępy – wybitny ekspert w dziedzinie produkcji mleka. 

Sylwester Imiołek pełnił funkcję wiceprezesa Łódzkiego Związku Hodowców Bydła i członka zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Chciał, żeby związek był przyjazny hodowcom. Jednym z jego celów było zorganizowanie aukcji jałówek hodowlanych w Bratoszewicach, co się udało.

Przez wiele lat należał do OSM Łowicz, w tym przez 2 kadencję zasiadał w radzie nadzorczej spółdzielni. Przez ostatnie kilka lat dostarczał mleko do Mlekomy.

Imponujący jest też skala zmian jakie zaszły w jego gospodarstwie. Kiedy je przejmował  w 1997 roku w wieku 19 lat gospodarka liczyła 20 ha i 8 krów. Dzięki pracy, wiedzy i zaangażowania w 2019 roku jego gospodarstwo liczyło 300 ha, 950 sztuk bydła, w tym 520 krów

Wiele osób zapamiętało go jako wesołego, uśmiechniętego człowieka, gotowego do rozmowy z każdym. By również bardzo rodzinny i niezwykle dumny z trójki dzieci oraz ze swoich młodszych braci.

 Sylwester Imiołek odszedł 10 lutego 2019 roku

  • Sylwester Imiołek odszedł 10 lutego 2019 roku.

 

Mieczysław Fałat – współtwórca Dolnośląskiej Izby Rolniczej

1 marca 2019 roku zmarł Mieczysław Fałat

Był jednym z założycieli Izby Rolniczej we Wrocławiu, a następnie współtwórcą Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Przez wiele lat był Rady Powiatowej DIR w Strzelinie oraz delegatem do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przez wiele lat pełnił także funkcję sołtysa wsi Kojęcin. Z kolei w latach 1992–1998 był prezesem i wiceprezesem Banku Spółdzielczego w Borowie. Angażował się też w życie polityczne i społeczne przez lata działając w PSL. 

Przez niemal całe życie zabiegał o poprawy sytuacji ekonomicznej rolników i zwiększenie opłacalności produkcji gospodarstw rodzinnych. 

Był człowiekiem nietuzinkowym, bardzo pracowitym, konsekwentnym. Nie bał się iść pod prąd i podejmować spraw, które wielu z nas uważało za beznadziejne. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale po odejściu niektórych po prostu coś umiera – wspomina Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. 
Mieczysław Fałat odszedł 1 marca 2019 roku.

  • Mieczysław Fałat odszedł 1 marca 2019 roku. 

 

Andrzej Muszyński – współtwórca potęgi BIN-u

27 stycznia 2019 roku, po długiej walce z ciężką chorobą odszedł Andrzej Muszyński. 

Andrzeja Muszyńskiego w 1994 roku do pracy w w BIN-ie, czyli Zakładzie Automatyzacji i Mechanizacji Rolnictwa w Aleksandrowie Kujawskim namówił śp. Stanisław Kaszubski. Wspólnie zaczęli przekonywać rolników zalet posiadania silosów zbożowych we własnym gospodarstwie. To m.in. dzięki wiedzy i zaangażowania Andrzeja Muszyńskiego w polskich gospodarstwach rolnych zainstalowano ponad 50 tys. silosów o łącznej pojemności 4,2 mln ton. Tym samym dziesiątki tysięcy rolników uniezależniło się od pośredników skupujących zboże tuż po żniwach za bezcen. 

Andrzej Muszyński był także sekretarzem Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Ta organizacja branżowa, która powstała w 1998 roku ma na celu reprezentowanie interesów polskich rolników zajmujących się uprawą zbóż. Organizacja bierze udział w pracach unijnej Grupy Roboczej Zboża, Rośliny Białkowe i Oleiste COPA COGECA. 

Andrzej Muszyński został odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym krzyżem zasługi, a podczas Gali Agrobiznesu śp. Andrzej Muszyński został uhonorowany tytułem Zasłużony Promotor AGROBIZNESU RP 2018

 Andrzej Muszyński zmarł 27 stycznia 2019 roku

  • Andrzej Muszyński zmarł 27 stycznia 2019 roku.

  

Wśród osób, które odeszli w ostatnim roku było także dwoje naszych Przyjaciół związanych od lat z prasą rolniczą. Pamiętamy także o naszych koleżankach i kolegach z redakcji, którzy wcześniej rozpoczęli wieczną służbę .

 

Jolanta Szaciłło – iskierka w redakcji "Sadu Nowoczesnego"

29 czerwca 2019 roku po ciężkiej chorobie zmarła Jolanta Szaciłło. 

Jolanta Szaciłło była dziennikarką prasy rolniczej z długoletnim stażem i ogromnym doświadczeniem. Zawsze z pasją i dużym zaangażowaniem podchodziła do swojej pracy. 

Na co dzień była to niezwykle ciepła, pełna energii i życzliwa osoba.

Iskierka w naszym redakcyjnym gronie – wspominają Jolantę współpracownicy z redakcji miesięcznika „Sad Nowoczesny”. 

Jolanta Szaciło zmarła 29 czerwca 2019 roku

Jolanta Szaciło zmarła 29 czerwca 2019 roku.

 

Joanna Zwolińska – przez całe życie związana z prasą rolniczą

12 listopada 2018 roku z naszego grona odeszła Joanna Zwolińska. Przez całe swoje życie zawodowe była związana z prasą rolniczą i pomagała rolnikom poszkodowanym przez różne instytucje. 

W swojej karierze pisała do tak znanych czasopism rolniczych jak „Gromada – Rolnik Polski”, „Gazeta Rolnicza”, „Plon”, „Poradnik Rolniczy”, a przez ostatnie lata do „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Była wszechstronną dziennikarką, zaangażowaną zwłaszcza w obronę osób krzywdzonych przez różnego rodzaju instytucje. Potrafiła słuchać drugiego człowieka. Była serdeczna i chętna do pomocy – wspominają Asią koleżanki i koledzy z „Tygodnika Poradnika Rolniczego” 

 Joanna Zwolińska odeszła 12 listopada 2018 roku

  • Joanna Zwolińska odeszła 12 listopada 2018 roku.

 

Wiesław Nogal – współtwórca najważniejszych gazet rolniczych

W styczniu 2013 roku zmarł Wiesław Nogal. Całe swoje zawodowe życie związany był z polskim rolnictwem i wsią. Dla wielu był znany jako redaktor największych gazet rolniczych, a dla wielu z nas po prostu wspaniały kolega. 

Wiesław Nogal pracował w redakcji „Gromady – Rolnika Polskiego”. Był współzałożycielem kilku najważniejszych gazet rolniczych w Polsce, w tym „Plonu”, „Nowego Plonu”, „Poradnika Rolniczego” oraz „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

– Przede wszystkim Wiesław był bardzo dobrym kolegą i szefem. Wymagającym, surowym i sprawiedliwym, ale najwięcej wymagał od siebie – wspomina go Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

 Wiesław Nogal zmarł 10 stycznia 2013 roku

  • Wiesław Nogal zmarł 10 stycznia 2013 roku. 

 

Ewa Banecka – wszechstronna dziennikarka rolnicza

Ewa Banecka była znakomitą, wszechstronną dziennikarką. Pracowała w Gromada-Rolnik Polski, Plon, Nowy Plon Poradnik Rolniczy.

Równie intersująco i rzetelnie pisała o hodowli bydła, jak i na tematy agrotechniczne. 

Kiedy trzeba było, używała bardzo ostrego pióra w tekstach broniących rolników przed bezdusznymi urzędnikami lub złym prawem.

Ewa Banecka 

Mariola Łukaszewska – zaangażowana całym serce w to co robiła

Pamiętamy także o naszej redakcyjnej koleżance Marioli Łukaszewskiej. 

– Była wrażliwa na los innych, przejmowała się każdym cierpieniem i krzywdą. Była wspaniałą koleżanką, zawsze gotowa przyjść z pomocą w potrzebie. U Niej wszystko musiało być zapięte na ostatni guzik. Perfekcjonistka pod każdym względem, a gdy coś robiła, zawsze angażowała się w to całym sercem – mówi o Marioli Krystyna Nowakowska, sekretarz redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

 Mariola Łukaszewska zmarła 5 lutego 2007 roku

  • Mariola Łukaszewska zmarła 5 lutego 2007 roku.

 

Paweł Mikos
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego
Zdjęcie główne: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:28